Uit de Bloemendaalse Boekenkast VAN EN DOOR WlM VAN LUYKEN De vloek van Kennemerland In negen jaar tijd bouwde de renbaan Woestduin in Voge lenzang een uiterst bedenkelijke reputatie op. Op 6 februari 1909 luidde een besluit van het gemeentebestuur van Bloe mendaal de ondergang van de accommodatie in: het wed rennen op zondag werd verboden. Aanleiding was het gok ken, dat blijkbaar schandalige vormen had aangenomen. 'Oudere Vogelenzangers, geboren en getogen in dit paradijselijke dorp, kunnen daarover dramatische verhalen doen, zelfs van knoeierijen bij het wedden', zo staat te lezen in het boekje 'Oude ansichten en prenten ver tellen over Vogelenzang' van C. Bregman uit 1973. Hoe zwaar er met name op de zondagen werd gegokt, illustreert een tekst uit 'De Nederlander' van 16 februari 1909: 'Elke zondag verdringt zich rijk en arm, maar vooral de kleine man, op die baan, om de echt Nederlandsche speelwoede bot te vieren. Alles dobbelt mee, zelfs jongelieden op HBS of Gymnasium hebben schulden bij bookmakers, aange zien de totalisator niet borgt'. niet voor niets over een eigen stationnetje aan de spoorlijn, halte Woestduin. De openingszin van een promotieverhaal in het souvenirboek illustreert dat: 'Een Zondagmorgen in Augustus, Compartiment 2de klasse extra-trein Amsterdam-Woestduin, bevattende acht personen, waaronder ene dame. Heeren allen verdiept in lec tuur: Nederlandsche Sport, Hippos, Onze Paarden, of ook Zondagochtend- editie's van De Telegraaf en het Algemeen Handelsblad, waarin gewoonlijk een resumé der prognostics van de onderscheidene sportbladen. De dame bla dert in het course-programma van den dag, a raison van 15 cent verkrijg baar aan den ingang van het station'. Nee, Woestduin is duidelijk voorbestemd een vermaard, nationaal centrum van wedrennen te worden, naar Engelse stijl. De kalender voor 1904 in het boek vermeldt 20 wed strijddagen; de eerste op 24 april en de laatste op 13 no vember. En Wassenaar dan, waar in 1906 Duindigt in gebruik werd genomen? Geen schijn van kans natuurlijk. Maar helaas. Bloemendaal moet het doen met souvenirs uit vervlogen tij den, zoals het souvenirboek en een reeks prentbriefkaarten. Geen renbaan en zelfs geen golfcourse. Bloemendaal is diep weggezakt... TlieOldsmobile Geen ongelukken met de Old&mobile. Loopt geruischloos en is steeds gereed. Prijs f 1850.— Amerika ansch model. Prijs f 2150.—, Fr ansch model. Prijs 2650.-Toiineau model. De verwachtingen waren in 1901 nog hooggespannen. De vermaarde tuinarchitect Leonard Springer was ingehuurd om het landgoed om te toveren tot een aangename verblijf plaats voor de betere kringen, met stijlvolle tribunes, totali- satorpaviljoen, theekoepel en stallen. Het oude landhuis werd ingericht als hotel. De ambities van de renbaan spreken ook uit het boek 'Souvenir Woestduin', een uitgave uit 1902. Het omslag, met een jockey te paard en een afbeelding van een auto merk uit die tijd, is licht gehavend, maar het boek is zo zeldzaam dat ik de staat ervan graag op de koop toeneem. De inhoud is gelukkig gaaf en toont de aspiraties, die in het type adverteerder nog eens ondubbelzinnig tot uitdruk king komen. De bezoekers van Woest duin zijn chique en dus geïnteresseerd in automobielen, hoeden, champagne, rijtuigen, ruiterkleding en eetgelegen- heden. Prachtig is de advertentie, waar in een kantelend rijtuig met op hol ge slagen paarden worden afgebeeld om mensen te bewegen over te stappen op The Oldsmobile. Wat opvalt is dat er nauwelijks lokale adverteerders in de uitgave voorkomen. Men mikt duidelijk op een landelijk publiek. Ten slotte beschikt de renbaan Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 37

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 39