Oude landerijen in Vogelenzang vanaf ca. 1600 Uit het archief van Lou van Emmerik Vanaf 1984 tot aan zijn overlijden (in mei 1996) kon dit tijdschrift rekenen op bijdragen van de hand van Lou van Emmerik. Tal van aspecten van de geschiedenis van onze gemeente hadden zijn belangstel ling, zeker wanneer het zijn woonplaats Vogelenzang betrof. Het door hem aangelegde archief weerspiegelt dit. Voor dit themanummer heeft de redactie op vele fronten hieruit mogen putten. Onderstaand artikel is daar een voorbeeld van. De transportregisters van het Rijksarchief Noord-Holland geven zicht op de landerijen in de Banne Vogelenzang. Hun naam alsmede het jaar van drooglegging of afzanding wordt hierna vermeld. 's Gravenmade (1450), Bordeweytje of Bordelaat (1590 en 1635), Stockelweyde (1610), Frenckelweyde, Verloren Cost, Hof van Alkemade, het Huyschroter meertje en het Meerlant (1610), Snijdersweyt (1621), Plaggewey (ook genaamd 'De Plack', achter de camping Vogelenzang) en Helmbeek (1625), Wiggersweitje, Sekveld, Cappelaenslant (in duingebied van de latere Amsterdamse Waterleiding), en Vossenbroec (1630), Blomweyde en Nestgras (1635), Stockwey (1650), Benneweyt (1653), Ruddeldogh (1680) en Duinwei, afgezand duingebied in de buurt van Panne- land (1800). Geschiedenis van het gebied Het oude dorp Vogelenzang ontstond op een binnenduin aan de duinrand. Tot omstreeks 1500 was dit een nog tame Duinboerderij (Jan van Goyen, part. coll.). lijk onbekend gebied dat deel uitmaakte van de Warande van de Heren van Brederode, gelegen tussen Aerdenhout (Zandvoortselaan)de grens met Noordwijkerhout, en de Luchterduinen onder De Zilk en in het westen begrensd door de Noordzee. In 1594 had Egbert Meliszoon Prins de toe zichthoudende taak voor de Heren van Brederode over dit gebied en de circa 200 mensen die hier woonden. Sinds de vestiging van het grafelijk jachtslot 'De Vogele-Sanck' door Graaf Floris V verwierf Vogelenzang enige bekendheid. Het gebied kende enkele doorgaande wegen. Komend van uit Noordwijkerhout liepen de Buerweg en de Lijtweg naar het noorden. Ten zuiden van het Huis Vogelsanck werden ze verbonden door de Margrietenlaan, die oostwaarts door liep over het oude binnenduin naar de Herenweg onder Hillegom. Noordelijk van het huis Vogelsanck, dwars tussen de Lijtweg en de Buerweg door, liep de 's Gravenweg die vermoedelijk eindigde in de Manpadslaan. Langs de Buer weg (later Doodweg genaamd) en voorts ook op het latere landgoed van de familie Barnaart lagen enkele boerderijen. In het zuiden van Vogelenzang lag een duinenrij met daarop boerderijen en verder naar het noorden lagen ze er langs de 's Gravenweg en de Lijtweg (later: Vogelenzangseweg) en aan de oostelijke zijde van de in 1450 gegraven Vogelen- zangse wetering. Het totale aantal van de boerderijen is ach teraf niet meer te reconstrueren, na alle veranderingen die in de loop der tijden hebben plaatsgevonden. Na het graven van de Vogelenzangse wetering kon men het overtollige duinwater uit de drassige veengrond naar de Hillegomse Beek lozen. Hierdoor verbeterde de situatie sterk. Er kwamen nu mooie weilanden tussen de oude en de jonge duinen. Een Caertboeck uit 1599 vermeldt de namen van diverse pachters, toen wel 'bruy- kers' genoemd, uit die jaren: Deyman, Alkemade, Olthoff, Damas, Joffr. Ada van Dorp en Jan Symons Ruyffe. Zand en konijnen Om het hoofd te bieden aan de bedreiging door zandverstuivingen vaar digde reeds in 1568 het Hoogheemraadschap van Rijnland een ordonnantie uit, betreffende het met helm beplanten van de kale duinen. Op naleving ervan werd controle uitge- 38 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 40