men. Rechts in de verte verdwijnt een wagen in de zee bij Zandvoort. Een ingewikkelde weergave, ken merkend voor die tijd, van een wijze les. Maar feitelijk doen wij vandaag de dag hetzelfde maar dan kernachti ger, zie de cartoon na het world online avontuur. Speculatieobject Resteert natuurlijk de vraag waarom uitgerekend de tulp of beter gezegd de tulpenbol - het object van speculatie werd. Een aantal factoren speelde daarbij een rol. Het was van oorsprong een zeldzame bloem, maar die was anders dan bij Chinees porselein of Vlaamse tapijten - relatief eenvoudig reproduceerbaar. Er ontstond dus een massamarkt, maar men bleef toch alle variëteiten associëren met een kostbaar kleinood. Doch, er was nog een ander aspect aan de produc tie van tulpenbollen waardoor de bollen een ideaal speculatieobject wer den: hun seizoengebondenheid. Je kon in de winter kopen voor levering op termijn. Er ontstond dus een levendige handel in termijn-tulpen. Begin 1637, op het hoogtepunt van de speculatie, ging het al lang niet meer om een tulpenbol, maar om een verhan delbaar stukje papier met daarop een theoretische leverings datum, als een zeer twijfelachtige wissel. De prijzen waren inmiddels tot absurde hoogten gestegen. Een bol van een zeldzaam soort, zoals de Semper Augustus, deed 6000 gulden en werd ook wel eens met een fraai grachtenhuis betaald. Het is nog steeds niet precies duidelijk hoe de razendsnelle neerwaartse spiraal ontstond. Maar in ieder geval waren er geruchten in Haarlem dat de magistraten zouden ingrijpen. En dan gaat het net zo als op het Damrak vandaag de dag. De bollenprijzen gingen op 4 februari 1637 bij de algemene paniek in Haarlem met het uur omlaag en op instigatie van een aantal grote kwekers werd de handel door de Staten gereguleerd. Uiteindelijk kwam de tulpenbol weer terug op het normale prijsniveau. Spotprent van Joep Bertrams (Het Parool). Met dank aan Simon Scliama en diens naslagwerk Overvloed en onbehagen, de Nederlandse cultuur in de Gouden Eeuw. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004 13

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 15