Uit de Bloemendaalse Boeken kast Van en door Wim van Luyken Een Bloemencorso in Bloemendaal in 1896 'De Overveensche weg lag in de optrekkende morgendam pen kalm neergestrekt, in zijn typisch gekronkel langs vroolijke buitentjes en opeenvolging van leelijk-plompe bloembollenpakhuizen, lage gebouwen van hout of steen. Daartusschen door, ver naar achter, in een plotseling fel oplichten van kleuren, de hyacinthenvelden. In Overveen waren reeds sommige inwoners druk in de weer, aanbren gend versieringen, timmerend aan grote tribunes en stella ges, uitstekend de vlag. Aan de groote stations, bij de trei nen voor Haarlem bestemd, was de drukte ontzettend. Opgetast op het perron stonden de menschen dicht opeen. Een zestigtal extra-treinen liep gedurende dien dag van Am sterdam en Rotterdam naar Haarlem, volgetast, opgepropt, 't Liep langzamerhand naar half drie: het uur waarop het vertrek van den stoet was vastgesteld. Boven op den [WvL: Bloemendaalschen] weg verdrongen duizenden zich. 't Wilhelmus weerklinkt: het Bloemendaalse corso is begon nen! Vooral aan den tol te Overveen, bij den driesprong, had de volte zijn toppunt bereikt. Eenige huzaren hielden den menigte terug. Overal, in Bloemendaal, in Sandpoort, bij Meerenberg, waren bogen over de weg opgericht, vlag gen uitgestoken, tribunes opgeslagen, en duizenden ver drongen zich daar om den stoet te zien voorbijtrekken.' Tegen het einde van dit relaas wordt geschetst: 'In een kou den, neerkletterende regen. De tocht over Overveen, Elswout, Bloemendaal, Meerenberg, had drie uur geduurd. Langs den Overveenschen weg stroomden de menschen in een eindelooze file langzaam naar Haarlem terug. De regen joeg nu neer. In Haarlem was 'n bestorming van alle cafés en restaurants; overal werd gevochten, geduwd, gedrongen, De terugtocht naar Haarlem. om binnen te komen. De laatste trein verliet 's nachts twee uur het station van Haarlem en bracht het restje wachtende passagiers naar hun bestemmingsplaats.' De voorgaande regels zijn afkomstig uit verschillende delen van de bloemrijke en veel langere tekst in Bloemen Corso 12 april 1896, een door Feith geschreven boekwerk, geïllus treerd met tekeningen van W.F.A.J. Vaarzon Morel en uitge geven door de Erven F. Bohn te Haarlem. Overigens besteedde ook de zondagseditie van de Spaarne- Bode aandacht aan dit evenement. Een week later, op zon dag 19 april, verscheen daarin een pagina met foto's die ook als poster Herinnering aan het Bloemen-corso gehouden door den 'Alg. Ned. Wielrijders- bond' voor de prijs van 10 Cents te koop werd aange boden. Wie denkt dat massatoeris me met Beach Pop op het Bloemendaalse strand of de Red Buil zeepkistenrace in Duin en Daal iets nieuws onder de zon is, vergist zich. Zelfs de randverschijn selen zijn vergelijkbaar... 28 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 30