Toen er meer bollenvelden waren dan straten Herinneringen van G.J.J.M. Eldering steedeweg, je zag alleen maar duinen erachter. De Huyssers hadden iets van acht kinderen. Er zijn twee zoons die allebei als buren van elkaar aan de Parkweg in Bloemendaal hebben gewoond. Later heeft een van hen het huis De Vijverhof aan de Midden Duin en Daalseweg laten bouwen. Door Joan Jalink Een van de velen die zich nog de uitgestrekte bollenvelden in Overveen herinnerde, was de heer G.J.J.M. Eldering (geboren in 1896), voor heen directeur van bouw- en schildersbedrijf P. Rijnierse en Zn. bv. Zijn familie had met bollen te maken en hijzelf groeide ongeveer op tussen de bollenvelden. Dankzij het gesprek, op band opgenomen, dat wijlen de heren De Jong en De Waal Malefijt in 1980 met Gerrit Eldering voerden, gaan we even terug in die tijd: toen er meer bollen velden dan straten waren. "Ik ben geboren op de Bloemendaalseweg 164. Destijds heette die villa Dymphna, nu Rand-Duin. Overal waren bol lenvelden (de vijver aan het Nagtegaal-plantsoen was er nog niet, red.). De villa is gebouwd door de moeder van mijn moeder, grootmoeder Huysser, die er vlak naast woonde, op de plaats van de Kweekduinflat. Grootmoeder Huysser had de gewoonte om voor alle kinderen die trouwden een huis te bouwen. Tijdens de bouw van villa Dymphna is de bliksem in het kleine torentje geslagen. De beschermvrouwe van het vuur heette Dymphna, dus daaraan heeft het huis zijn naam te danken. Er stond een klein eigenaardig fabriek je tussen het huis van grootmoeder en mijn geboortehuis; een soort chemisch bedrijfje dat verschrikkelijk stonk. Dat stond bovendien op haar terrein, dus toen mijn grootmoe der het kon kopen heeft ze het meteen laten slopen. De familie Huysser was oor spronkelijk een Amsterdamse koopluifamilie. Ze woonden aan de Herengracht in Amsterdam en verbleven 's zomers in Bloe mendaal, in toen nog huize Rusthoek naast Sparrenheuvel van de familie Bispinck. Daar is mijn moeder ook geboren. Toen grootvader Huysser was overle den, kocht grootmoeder Huysser het terrein waar nu flat Kweekduin staat. Ze bezat dat hele terrein tot aan de Ter Hoffsteedeweg. Als kind speel den wij daar. Er was nog geen bebouwing, geen Ter Hoff- Oud-Zomerzorg Omstreeks 1900 zijn we naar Oud-Zomerzorg verhuisd. Grootmoeder Huysser bemoeide zich graag met alles en haar huisdame was net zo. Dus toen mijn ouders Oud- Zomerzorg, dat ook van haar was, konden kopen, hebben ze dat onmiddellijk gedaan. Toen wij er kwamen wonen, was er niets meer over van de blekerij die daar geweest moet zijn. Het was een heel groot langgerekt woonhuis, met een grote zaal erin. Aan de achterkant was er een open serre. Het koetshuis was van hout. Dat is later afgebroken, en daar is toen een stenen gebouw gekomen. Oud-Zomer - zorg (nog genoemd in de Camera Obscura) was toen onge veer het enige huis in de omgeving. Daar waar nu het hoc keyveld is, op de hoek van de Donkerelaan, stond Maria's Lust. Dan was er de Bloemendaalse Schoolvereniging en Hotel Duin en Daal en het huis De Elshof dat inmiddels is gesloopt. Het eerste clubhuis van hockeyclub Bloemendaal stond naast Klein Zomerzorg; het was een houten gevalletje met een dak van plaatijzer. De onderdelen waren afkomstig van de renbaan op Woestduin in Vogelenzang, die moest sluiten toen gokken verboden werd. Firma Rijnierse heeft Woest duin afgebroken en jarenlang is het sloophout opnieuw ge bruikt, onder meer voor het hockeyclubhuis... Toen ik op Zomerzorg woonde was ik een van de allereerste De Bloemendaalseweg, met rechts de villa Beek en Duin (vervangen door het flatgebouw) die werd gebouwd door grootvader G. Eldering. Na zijn overlijden heeft grootmoeder er gewoond tot ongeveer 1910. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004 33

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 35