De E.N.E.T-tram bij de Julianalaan, met links het witte huis (vóór de ophoging van de Julianalaan) dat voor Oma Eldering werd gebouwd na haar vertrek uit villa Beek en Duin. Toen ik een jaar of tien was, kreeg ik een eigen fiets. Mijn vader zat op een hoge fiets. Ik ben ooit samen met mijn neef, wiens vader ook een hoge fiets had, naar Kraantje Lek gereden op zo'n hoge fiets. Dan stapte je achterop op na twee steppen waarna je heel ver moest reiken naar je stuur en met een wip zat je dan op het zadel. Bewoners van de Zijlweg Voor de Zijlweg werd volgebouwd, was er de stalhouderij van Bredemeijer. En je had er de tol, met de tolbaas meneer Kievit. Bij de tol was ook altijd de zogenoemde Overveense kermis. Die bestond uit een paling- kraampje, een koekhap- kraam en de kop van Jut. Dat was zo ongeveer de kermis van Overveen. Ik weet niet meer hoeveel tol men moest betalen, maar er werd niemand van vrij gesteld. Iedereen moest tol betalen, want van dat geld werd de Bloemendaalse- weg onderhouden. Meneer Kievit pachtte dat. De grens tussen Haarlem en Overveen ligt bij Het Koffiehuisje. Dokter Bornwater woonde daar naast, op de hoek van Zand voorterpad en Zijl weg. Hij was gemeenteraadslid, dokter, en weduwnaar en is later met een weduwe Eldering hertrouwd. Dokter Bos woonde met de zangeres Jo Vincent in het vrij staande huis Tetterode dat door een Bijvoet is gebouwd. Naast nummer 13 stond een klein huisje waar Miena Hol leman woonde: ze was stammoeder van de familie Roozen. In 1918 heeft Rijnierse dat gekocht, gesloopt en bij zijn/ons huis getrokken. In dat huisje van Miena Holleman stond in de keuken een oude glazenkast. Die kast heb ik opgeslagen op de zolder van Rijnierse en later tevoorschijn gehaald. Het bleek na schoonmaak een prachti ge eikenkast te zijn. Naast nummer 13 staat de poort van de Firma Rijnierse, de gebouwen er achter zijn nog onge veer in oorspronkelijke staat. Nummer 11dat was het stamhuis van Rijnierse. Daar woonde de oude heer Rijnierse met zijn vrouw, hun zes zonen en een dochter. Die ene dochter, tante Kaatje Rijnierse, heeft het langst geleefd. Zij heeft een heel aardig boekje Land, bollenschuur en woonhuis van Eldering en Zn. bij de Dompvloedslaan. 36 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 38