over Bloemendaal geschreven. Daarnaast, nr. 9, kwam het huisje van Honnebier, een garen- en band- winkel. Zij heette Pietje Honnebier en haar man heette Chris Lindeman. Lindeman was timmerman bij Rijnierse. Later, na hun dood, is dat huisje verbouwd tot drankwinkeltje, het heette De oude Tol. Daarnaast een bloemenwinkel van de familie Barnhoorn en de kruide nierswinkel van Van Wijk. Ko, een zoon van Van Wijk, heeft een rij wielzaak overgenomen van ene Freudenborg: na de motorfietsen heeft hij later Garagebedrijf Van Wijk opgezet in 'de kuil' zoals die plek toen werd genoemd (de garage is inmiddels verhuisd, red.). Op de plek van die garage stond aan vankelijk de keet van Openbare Werken. Naast Van Wijk woonden de dames Kramer eentje heette Kramer, de ander was de vriendin. Ze zaten altijd voor de ramen te koeke loeren en ze hadden van die spionne tjes en ze rookten grote sigaren.. In de kozijnen zitten nog de haakjes van die spionnetjes. Later is daar de apo theek van Kees van der Ham geko men. Aan de kant van Het Koffiehuisje zat Café Jongkees, later Café Sligting. Naast Sligting, dat door Rijnierse is gebouwd, begon aanvankelijk de timmerman Rijnierse (het bedrijf bestaat al vanaf 1793). Het werk bestond in hoofdzaak uit het maken van de houten hekken rond Elswout. Van bomen moesten planken worden gezaagd met van die punten eraan.en daar waren de timmerlui het hele jaar door mee bezig. Nii nog zijn die hekken van hout! Dan kwam het pakhuis van Rijnierse, toen nog in de ouwe stijl. De gevels zijn opgeknapt. Op een gewone baksteen staat ingehakt: 1803. Ik heb altijd gedacht dat het ouder was! Daarna kwa men er wat winkels en tenslotte 'Voorheen het Raadhuis'. Aanvankelijk was dat kleiner en is het door Rijnierse uitge bouwd tot een soort slagschip. De bleekvelden van Gehrels hebben plaatsgemaakt voor de bollenvelden van Eldering. öum Dorpstraat tt'bo Pr. »lr. llnn<l«l De Zijlweg in Overveen rond 1900. erin naar Haarlem ging. Dan moesten ze langs de werk plaats, want er achter lag maar een heel klein paadje... Die vader stond al klaar aan de poort en nam diep zijn pet af als de familie Borski langs kwam... Andere tijden, andere gewoonten!". Met dank aan de familie Eldering. Nog een hele verre herinnering: de vader van mijn oom Simon kreeg bericht als het rijtuig met de familie Borski Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004 37

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 39