-lii ededelinq- reactie-op roep-mededeling -reactie-oproep- 'Tulpomanie, mythe en waarheid' Lezing dinsdag 20 april 2004, Teylers Museum, Haarlem Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur Dr. Anne Goldgar, verbonden aan King's College, Uni versiteit van Londen, onderzoekt al jaren de beruchte tulpenspeculatie uit het begin van de 17 de eeuw waarin de spectaculaire prijzen voor de bloembollen onver hoeds geheel in elkaar stortten. Dat velen, rijk en arm, hoog en laag bij deze windhandel waren betrokken, is niet waarheidsgetrouw. Uit notariële akten, rechterlijke en fiscale archieven blijkt in het onderzoek van Anne Goldgar een klein, tamelijk homogeen, groepje hierin een belangrijke rol gehad te hebben. Zij legt het accent op de waarde die tulpen toen hadden als een vorm van kunst. Ze werden net zoals schilderijen verzameld en verhandeld. Behalve hun handelswaarde is ook van be lang dat ze bijdroegen aan de maatschappelijke status van de bezitter. Binnen dit kader zijn de fenomenale bedragen die voor bloembollen werden betaald te be grijpen. Organisatie: de Vereniging Haerlem, de Vrienden van het Frans Halsmuseum en de Stichting Ons Bloemen daal. Opgave voor de lezing is noodzakelijk: Michiel Kersten, Tel. 023 S2S 85 77 ofE-mail kerstenh@worldonline.nl Drie medewerkers van het archief in Bloemendaal met een welverdiende taart: v.l.n.r. Jaap Nagtegaal, Jet Slagter en Stienie Francke. Archiefdienst voor Kennemerland, collectie Bloemendaal Met dit tijdschrift zijn heel nauw de medewerkers van het historisch archief in de kelders van het gemeentehuis Bloe mendaal verbonden. Al jaren valt de redactie hen lastig, te pas en te onpas, met vragen over foto's en wetenswaardig heden. En altijd is er koffie, meestal met een koekje. Vanaf 1 maart 2004 zal de 'collectie Bloemendaal' voortaan te raadplegen zijn bij de Archiefdienst voor Kennemerland - waar tal van archieven uit deze regio onderdak vinden (AvK-gebouw: Jansweg 40 Haarlem). Ook al krijgt de redactie daar gelukkig alle medewerking en mag het tijd schrift op fraaie oude foto's en prenten blijven rekenen, ze neemt met weemoed afscheid van het Bloemendaalse ge meentearchief. Hier spreekt Ons Bloemendaal haar dank uit aan mevr. J. Slagter-Wieringa, mevr. V.P.C. Du Bois-van Waveren, mevr. N. Oltmann, mevr. A. Nolte, mevr. S. Francke en de heren I. Bloemsma en J. Nagtegaal. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004 41

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 43