Jaarverslag 2003 Door Joan Patijn Activiteiten Tijdschrift Het tijdschrift Ons Bloemendaal verschijnt in een wisselen de oplage van ca. 1600 exemplaren, waarvan ca. 1400 voor onze donateurs. De redactie verzorgde met de vormgevers vier bewerkelijke nummers van het tijdschrift waaronder het themanummer over de Jozefschool en de editie over Boerderijen. Lezingen Op 12 januari hield de landschapsdeskundige mevrouw Carla Oldenburger voor de gezamenlijke donateurs van de Stichting Ons Bloemendaal en de Vereniging Haerlem in Teylers Museum een lezing en een rondleiding over de ten toonstelling rond tuinarchitect Springer, die zove,el invloed heeft gehad op villaparken, tuinen en wegen in Bloemen daal. De jaarvergadering op 7 april in de Hartenlust Mavo werd afgesloten door een dialezing door de heer Hans Vader over de landschappen en de dieren van de Amsterdamse Water leidingduinen in Vogelenzang. Het Brede Rode Lint Historische verenigingen en musea participeerden deze zomer in 'Land in Zicht', een project van de provincie Noord-Holland, om bekendheid te geven aan de historie en natuur van Kennemerland. De invulling die Ons Bloemen daal daaraan gaf, samen met de Stichting Santpoort en de beheerders van de Ruïne van Brederode, bleek in de evalu atie door het publiek het hoogst gewaardeerd te worden. Onder de noemer 'Het Brede Rode Lint' werden van mei tot september iedere woensdagavond lezingen georganiseerd in de torenkamer van de ruïne, steeds met als onderwerp facetten van het landschap van Zuid-Kennemerland, zowel in de natuur als in de geschiedenis. Op zondagmiddag volg de dan een excursie die een uitwerking was van de lezing van de woensdag. Wandelend en fietsend vanaf de ruïne hebben velen met enthousiasme en verbazing kennisge maakt met onbekende kanten van onze woonomgeving. Dit omvangrijke programma kon alleen slagen door de mede werking van vele sprekers en excursieleiders, die hun kennis met ons deelden. Wij hebben er zelf ook veel van geleerd en er goede contacten over en weer aan over gehouden. Wegens het grote enthousiasme van de deelnemers zullen wij in de zomer van 2004 weer een Brede Rode Lint pro gramma organiseren rond het thema 'Wapenfeiten, strijd en verdediging in Zuid-Kennemerland'. Het Historisch Museum Zuid-Kennemerland organiseerde in het kader van Land in Zicht een tentoonstelling 'Water en Zand in Zuid-Kennemerland' met als kapstok de historie van het Visserspad tussen Zandvoort, Kraantje Lek en de Grote Markt in Haarlem. Ons Bloemendaal had een groot aandeel in de research en de uitwerking van een bijbehorende fiets tocht. Bovendien namen wij ook de drukkosten voor onze rekening. Open Monumentendagen Zaterdag 12 en zondag 13 september stonden in heel Ne derland in het teken van de boerderij. Voor Ons Bloemendaal deed een kleine Excursie 'Brede Rode Lint': Johan Stuart van het Noordhollands Landschap op 27 juli 2003 met de groep op weg naar Veenbessen en Zonnedauw bij Haarlemmerliede (foto J. Patijn). projectgroep in 2002 vooronderzoek naar bestaande en verdwenen boerderij en. Dit resulteerde met veel inzet van de redactie in een themanummer van Ons Bloemendaal, waarin al deze boerderijen belicht werden. Aan de hand hiervan kon een fietstocht gepubliceerd worden met een route langs boerderijen van Vogelenzang naar Bloemendaal en om gekeerd. Het spreekt voor zich dat de meeste boerderijen in onze gemeente in Voge lenzang te vinden zijn. Daarop concen treerden zich dan ook de door Ons Bloemendaal georganiseerde Open Monumentendagen. Twee eigenaren waren bereid hun eeuwenoude boerde- 6 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 1, lente 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 8