Doorrit vanuit het westen, met ernaast de garage, tevens woning van de chauffeur en zijn gezin. In de verte 'de ijskelder'. Saconnex bij Genève geboren. Tante Lily werkte vlak na de oorlog op Overbeek, het jon gensinternaat, voordat ze met ons meeging naar Zwitser land. Mijn vader was zenuwarts en hield praktijk in het Diacones- senziekenhuis en ook aan huis in Haarlem. Mijn moeder was van Spaanse afkomst en heette voluit Gracia Carasco y Martinez de Castilla. Martinez de Castilla is haar naam van moederskant. Ik ben de oudste van vier kinderen en gebo ren in december 1929, in de kerstnacht; dat was wat voor mijn ouders. Mijn man Jan Brandt spreekt geen Nederlands. Hij is schei kundig ingenieur en een hartstochtelijk zeiler. Zijn vader was jurist, geboren in 1885, en 98 jaar oud geworden. Mijn man's familie was Hollands, maar van Deense afkomst. Brandt is ook een Duitse naam, en Zwitsers en Frans en Nederlands. Een Hollandse oom was Hoofd van de Spoor wegen. Zijn grootvader was burgemeester van Velp. De familie Brandt was onder meer geparenteerd aan La Bou- chère, ook Hugenoten. De oorlog In de Tweede Wereldoorlog werden we door de Duitsers geëvacueerd en ondergebracht op de Militairenweg in Overveen. Na een paar weken heeft mijn vader toch kans gezien om weer naar Lindenheuvel terug te keren. Hij heeft gedaan gekregen dat Lindenheuvel tot Zwitsers grondgebied werd verklaard en dus neutraal terrein was, waar de Duitsers niet mochten komen. Wel hebben ze aan de buitenrand bij de Hoge Duin en Daalseweg een serie bunkers gebouwd. Soms werd er teveel hout gerooid in het achterliggende duingebied. Dan kreeg je een probleem, want de bomen moesten de grond vasthouden om verzakking en verstuiving tegen te gaan. In november 1943 ben ik ernstig ziek gewor den, een acute blindedarmontsteking. Ik ben 's nachts per ambulance naar het St. Elizabeth Gasthuis vervoerd. Onderweg besefte ik voor het eerst dat ik dood kon gaan. Ook had ik een bijna-dood ervaring, met het gevoel dat je door een donkere tunnel gaat en licht aan het einde ziet. Ik werd geopereerd door een oude chirurg die mij met zijdedraad weer heeft dichtgenaaid. Zijde gebruikten ze haast niet meer, maar toen was er niets anders beschikbaar. Het is een lelij ke wond gebleven. Pas na de oorlog, in septem ber 1945, toen we met vakantie waren in Zwit serland, hebben ze penicilline gebruikt om die wond echt goed te laten genezen. Tijdens de oorlog was het Kennemer Lyceum bezet door de Duitsers en moesten de kinderen naar de HBS of het gymnasium in Haarlem. Vanwege de beperkte capaci teit van de scholen gingen we de ene week 's morgens en de andere week 's middags naar school. Aan het begin van de Zijlweg hadden de Duitsers een controlepost gemaakt. De kinderen moesten zich legitimeren met een etiketje dat om hun hals hing. Ieder van ons had een paar adressen bij zich waar we bij luchtalarm naar toe konden gaan. In het voorjaar van 1945 was de lucht één grote vloot van vliegtuigen. Een keer hebben we achthonderd toestellen geteld. We namen ook de tijd op. Als het maar even duurde voor ze terug kwamen waren de bombardementen waar schijnlijk in het oosten van ons land geweest. Als ze heel lang weg bleven hadden ze ver in Duitsland gebombar deerd. Mijn moeder zei vaak: 'Je mag niet alle Duitsers moffen noemen. Er zijn ook goede en hele goede Duitsers.' Elke avond bad mijn moeder met ons voor alle slachtoffers, ook de Duitse. Bij een bombardement op Haarlem is het gezin van meneer Scheffer getroffen. Hij deed veel werk bij ons. Hij was stof feerder en schilder, maar hij kon nog veel meer. Hij had twee kinderen, een dochter van mijn leeftijd en een zoon in de leeftijd van mijn broer. Met het bombardement is zijn zoon omgekomen en zijn dochter ernstig gewond. Zijn vrouw was ook gewond en had een zenuwinzinking. Mijn ouders hebben hun dochter opgenomen op Linden heuvel. Het arme meisje huilde veel, verschrikkelijk. Ik vond het heel moeilijk. Ik was een jaar of 13-14. Ik vroeg mijn ouders wat ik moest doen. Onafhankelijkheidsdag Het is best mogelijk dat mijn moeder tante Nel heeft laten komen als er problemen waren, of als er iemand ziek was. 8 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 10