Lindenheuvel met het voormalig vogelobservatiehutje voor de kinderen, vlakbij met erbij een schommel. Tuinbaas Anne Jager met tuinman Lambooy in de moestuin van Lindenheuvel. Op een keer kwam de hulpverpleegster haar kamer uit en barstte in tranen uit. Ik vroeg wat er was. Ze zei: 'Uw moe der is werkelijk heel bijzonder. Ze is aan het eind van haar leven. Ze kan nauwelijks meer spreken. Ik ben een paar weken weggeweest, maar ze herkende me direct, wist dat ik zorgen had over mijn kind en vroeg hoe het met me ging.' G e n ve Ik ging eerst alleen naar Genève in 1950. Ik wilde vertaalster Nederlands-Frans worden, maar mijn leraar zei: 'Je hebt een Zwitsers paspoort. Je zult dus waarschijnlijk moeilijk werk kunnen vinden in Nederlandstalig gebied.' Toen heb ik Frans als hoofdtaal gekozen met Engels en Spaans erbijIk was thuis gewend om Frans te spreken, maar de regels van de grammatica kende ik niet goed. Ik spreek nu haast geen Nederlands meer. Mijn zoon is getrouwd met een meisje van Franse afkomst. Mijn kinderen en kleinkinderen spreken alleen maar Frans. Mijn zusje Gabrielle woont ook in Genève en mijn broer André in Grand Lancy vlak bij Weerzien met Nederland het huis, Wij komen wel af en toe in Nederland. Verleden jaar was er een reünie van de Bloemendaalse School Vereniging, 'de BSV', waar mijn broer naar toe is geweest. Mijn broer en zus hebben Lindenheuvel nog wel bezocht, maar ik nooit meer. De foto van de brand in 1976 in het blad 'Ons Bloemendaal' dat wij ontvingen heeft mij diep getroffen. Allerlei herinneringen aan de negen jaar dat wij er gewoond hebben komen weer naar boven. Na ons vertrek heeft rentmeester Vrijland Lindenheuvel beheerd. De uiteindelijke verkoop moet uiterlijk 1960 rond zijn geko men. De huidige eigenaar van Lindenheuvel, meneer Luigi Prins, is in september 1994 op bezoek geweest om kennis met ons te maken. Mevrouw Annie (A.A.M.) Bijleveld heeft al veel materiaal van mij ontvangen en naar het Bijleveld- archief in Leiden gebracht. Haar vader was genealoog. Mevrouw Bijleveld is 89 en woont in Wassenaar. We hebben nog heel lang een goede band behouden met personeel van Lindenheuvel. Mijn vader liet hen zelfs over komen naar Genève, zoals het dienstmeisje Maatje. Meneer Scheffer is hier geweest en heeft de gordijnen ge naaid die in deze kamer hangen. We zijn lang blijven corre sponderen met tuinbaas Jager en mijn familieleden hebben hem ook bezocht. Hij kwam ook hierheen en praatte veel met mijn vader over de staat van de buitenplaats. Mijn vader had na ons vertrek uit Nederland speciaal voor hem vastge legd dat hij aan de ingang van Lindenheuvel kon blijven wonen. Hoewel hij het met de beste bedoelingen had gere geld vond mijn vader het toch heel erg voor hem dat hij moest toezien hoe de buitenplaats steeds meer verslechter de. Omdat u geïnteresseerd bent in het contact tussen tuinbaas en eigenaar moet ik u nog één anekdote vertellen. Baas Jager was bij ons op bezoek in Genève en ging met mijn vader naar de beroemde Botanische Tuin, vlak naast het Paleis van de Verenigde Naties. Ze bekeken enthousiast de bomen en Genève. Mijn Tante Michèle woont in Chésières. Zij is de weduwe van mijn oom Willy, Willem Burdet, die op 8 juni 1987 op 93-jarige leeftijd overleed. Mijn Tante Lily, Elise Burdet, is geboren in 1 899 op Grand Saconnex, één van de weinige buitens in die buurt. Mijn vader herinnerde zich dat er een toren aan het huis zat en dat er een kamer was 'zonder hoeken'. Tante Lily hield veel van de bergen en woonde lan ge tijd in Grindelwald. Daar is een grafsteen te vin den waarop staat dat ze leefde van 1899 tot 2001, zonder een jaartal in de '1900' dus. 10 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 12