graag hun vrije dagen op. Niet alleen particulieren reden de zieken naar en van de kerk, maar ambulances van het Rode Kruis en rolstoelbussen van vervoersmaat schappijen vervoerden de zieken naar de kerk en terug naar huis. Het was rond het sluitingsuur elke dag een drukte van belang van auto's, die af en aan reden en hel pers, die de deelnemers ondersteu nend weer veilig bij de diverse chauffeurs afleverden. Vroeger werden de zieken soms met bed en al over de straat gereden. En bij dat alles regelde de politie het verkeer. Het Ziekentriduüm heeft altijd kunnen rekenen op heel veel me dewerkers, die jaar in jaar uit hun diensten aanboden. Het is nooit een probleem geweest om vrijwil ligers te krijgen. Het was als het ware een eretaak van de parochianen. In de loop van de tijd kwamen ook veel helpers uit Haar lem en omstreken, want de gasten kwamen uit heel Kennemerland. Het Ziekentriduüm vond al snel navolging in het hele land, on der andere in Alkmaar, Amsterdam, Hilver sum, Uden en Breda. Na afloop van het triduüm te Bloemendaal. Pastoor Willenborg zittend te midden van Duitse en Nederlandse priesters. Locaties Op de hoek van de Bloemendaalseweg/ Zomerzorgerlaan, waar nu Albert Heijn gevestigd is, lag Hotel Welgelegen met daar achter een kegelbaancomplex. Het hotel werd in 1917 verbouwd tot pastorie en de kegelbaan tot kerk. In 1954 verrees aan de Korte Kleverlaan een nieuw en veel groter kerkgebouw, dat ge schikt was om elk jaar het Ziekentriduüm te laten plaatsvinden en veel zieken kon welkom heten. Er waren jaren van meer dan 250 deelnemers. In 1990 werd door de veranderende situatie in het kerkge beuren de grote parochiekerk afgebroken en na een nood- onderkomen van twee jaar, een nieuwe en kleinere kerk gebouwd, aangepast aan de behoefte van de tijd. Voor de vele deelnemers aan het Ziekentriduüm en de benodigde accommodatie er omheen was het kerkgebouw te klein, dus moest er uitgeweken worden naar een nieuwe locatie. Een uitstekende plaats vonden we in het gastvrije klooster in de parochiekerk aan de Zomerzorgerlaan (1950); pastoor Beune met bonnet. De tbc-patiënten lagen afgezonderd van de rest bij de open deuren naar de tuin. 'Alverna' van de zusters Franciscanessen te Aerdenhout. De capaciteit van het klooster was geschikt voor ca. 125 deelne mers, waaronder een twintigtal bedlegerigen, een groot aantal rolstoelpatiënten en lopende deelnemers. Drie dagen feest Zeker in de eerste periode was het Ziekentriduüm een ge weldig evenement, omdat zieken bijna nooit een kerk be zochten en ook nooit uit hun huis of instelling kwamen. Drie dagen lang feest, verwend worden naar geest en Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004 23

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 25