Nader over bollenschuren Op het artikel van Ina Mostert en Joan Patijn over bollen schuren (nr. 4, 2003) kreeg eerstgenoemde enkele readies binnen met aanvullende informatie. De heer Co Groskamp attendeert op de bollenschuur in het bollenland achter Huize Watervliet, Vogelenzangseweg 12 in Aerdenhout. Deze ziet u goed liggen vanaf de fietsenstal ling naast uitspanning De Oase bij de ingang Amsterdamse Waterleiding Duinen. Die schuur dateert al van voor de Tweede Wereldoorlog. In de oorlog hebben broers van zijn vrouw er ondergedoken gezeten. Na de oorlog had haar broer H. Hogervorst hier zijn bollenschuur, terwijl zijn vrouw de oude boerderij tot uitspanning De Oase transfor meerde. J. Kooijman (later Garage Kooijman, Vogelenzang) begon hier zijn landbouwmechanisatie-afdeling. De heer Dick van Haaster vertelt dat zo'n zestig jaar geleden een gedeelte van het pand van de familie Sprokkelenburg (Zilkerduinweg 3 85) als bollenschuur is gebruikt en de hui dige bewoner (sinds 1974) deelde mede dat het een pand uit 1901 betreft. Voorts attendeert men op het feit dat tot 1966 het Vogelenzangse gedeelte van deze eeuwenoude weg 'Zilkerweg' werd genoemd. In het begin van de Tweede Wereldoorlog vorderde de bezetter deze woning, en ook de drie die er zuidelijk van lagen, vanwege het feit dat in het nabijgelegen Vinkenbos aan de Tweede Doodweg bunkers en loopgraven werden aangelegd en er naast het schijnvliegveld. De heer Van Haaster wijst er verder op, dat vroeger op het bollenland de bloembedden kort in dwarsrichting werden aangelegd, maar later, na het invoeren van de mechanisatie, in lengterichting. Zulks is ook goed te zien bij de illustraties van het artikel van Ina Mostert en Joan Patijn (zie blz. 20 en 21 van de vorige aflevering van dit tijdschrift). Graven op Internet Vanaf de vroegste dagen van Amsterdam (rond 1300) zijn er tot 1 865 meer dan tienduizend mensen begraven in de Oude Kerk - het oudste stenen gebouw van Amsterdam. Uit de grafboeken hebben de dames Bijtelaar en Den Boggende, archivarissen van de Stichting de Oude Kerk, hieruit al sedert 1945 informatie verzameld. Samen met de afbeeldin gen die van de grafstenen getekend zijn, zijn deze in een database ingevoerd die men on line kan raadplegen (www.gravenopinternet.nl). De database met inmiddels ruim 6.000 namen is gekoppeld aan een overzicht van de zerkenvloer in de kerk. Ook biedt men afbeeldingen in detail van de zerken, enkele historische stadsroutes en in een virtuele tentoonstelling licht men een aantal bekende Amsterdammers uit - zoekt u maar eens naar Rembrandt's vrouw Saskia van Uylenburgh. Laten we niet vergeten dat vanaf de zeventiende eeuw veel Amsterdamse families van mei tot oktober op hun buitens in Kennemerland woonden. Velen uit de sociale midden- en bovenlaag die lidmaat waren van de gereformeerde kerk, de staatskerk, en die in de Oude Kerk hun laatste rustplaats von den, zijn daarom ook een beetje 'van ons'. Graven op Inter net is daarom niet louter een Amsterdams museum maar tevens een baken in de geschiedenis van Kennemerland. Zelf woon ik in de Laan van Boreel en mijn eerste steekproef was meteen raak! Jan Jeronimus Boreel (1684-1738), schout en ook secretaris van de stad Amsterdam, kocht in 1722 Hartenlust in Bloemendaal als zomerverblijf. Na nog wel even van zijn rijkdom genoten te hebben, werd hij bij zijn ouders te rusten gelegd in graf 29 in de voormalige Elisabeth Gravenkapel. De website www.gravenopinternet.nl nodigt eenieder uit om gegevens over personen die zijn begraven in de Oude Kerk toe te voegen. Ik heb dus meteen maar 'inter actief verwezen naar de informatie die onze eigen onvolpre zen gemeente-archivaresse mejuffrouw Nierhoff in 1963 heeft vastgelegd in haar standaardwerk Bloemendaal Lanen en Wegen, hun naam en geschiedenis. Bij uitgeverij Waanders verscheen onlangs De Oude Kerk te Amsterdam. H. Janse beschrijft hierin de bouwgeschiedenis en de restauratie. Wie de Oude Kerk zelf wil bezoeken late zich niet door de ligging aan het Oudekerksplein, dus midden in de 'roze buurt', afschrikken. De kerk is de hele week open van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 1 7.00 uur. Informatie: www.oudekerk.nl en telefoon 020- 6258284. Joan Patijn Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004 33

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 35