directe omgeving. In IJmuiden, dat voor de Duitsers van groot strate gisch belang was vanwege de direc te opening naar zee, bevond zich in een van de havenmonden de zoge heten 'Schnellbootbunker'. Hier lagen onderzeeërs afgemeerd. Aan het eind van de oorlog is IJmuiden door de geallieerden zwaar ge bombardeerd, waarbij vooral deze 'Schnellbootbunker' het moest ont gelden. Nog steeds worden er in het duin terrein munitie of delen ervan gevonden, vooral ten zuiden van IJmuiden. Oefenbetonbominen In de beginjaren van de oorlog waren het vooral de Duitsers die de duinen gebruikten als oefenge- bied. Met name piloten van bommenwerpers werden getraind in het afgooien van bommen. Dit gebeurde met behulp van zogenoemde oefenbetonbommen: exacte kopieën vair de echte bommen die de Duitsers in de oorlog gebruikten. Hun toenmalige oefengebied lag in het gebied Groot- Olmen, waar nu het eerste natuurbouwproject plaatsvindt. Daar was een contour van zand gemaakt in de vorm van een schip op ware grootte. De bommen waarmee de piloten hierop konden oefenen, waren voorzien van rookampullen. Deze glazen buisjes bevatten een chemisch goedje, dat bij het inslaan van de bom vrijkwam en dat in aanraking met de buitenlucht een rookwolk veroorzaakte. Daaraan kon de piloot zien of hij goed had gemikt. Bij het afgraven van de bovengrond in het natuurprojectge- bied Groot-Olmen kwamen er grote hoeveelheden van deze betonbommen tevoorschijn. Gevaarlijk zijn ze niet, er zit geen springstof in. Behalve oefenbommen worden er echter nog steeds echte bommen gevonden. Die hadden de Duitse piloten in het begin van de oorlog bij zich op hun vluchten richting Engeland. Moesten ze om welke reden dan ook hun vlucht afbreken, dan waren ze verplicht terug te keren naar hun basis in Nederland en dienden ze de bommenlast boven het duingebied af te werpen. Bij het landen zou anders het vliegtuig door het landingsgestel kunnen zakken. De soldaten in de bunkers moesten op hun beurt de bom men weer bergen en gereedmaken voor hergebruik. Vlak voor het afwerpen werd de elektronische ontsteking gedeac- tiveerd, waardoor de bommen geen kwaad meer konden. Oefenbetonbommen (foto Joan Patijn). De afgelopen jaren zijn er totaal al zo'n 22 van deze bom men verzameld en vernietigd. Dit laatste gebeurt in het duin op een centrale plek vlak achter de zeereep. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 13

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 15