Duitse verdedigingswerken in Vogelenzang Door Ina Mostert-Stam Het Vinkenbos en de Goudberg Waar de Margrietenlaan en Zilkerduinweg tezamen komen en de Tweede Doodweg begint, lag tot ongeveer 19S0 een stuk niet afgegraven terrein: het Vinkenbos met de Goud- berg. Dit hoorde bij de boerderij van de familie Kees Verdegaal, die er schuin tegenover lag. Het was een speel terrein voor de Vogelenzangse jeugd die er vanuit de school komend graag een stukje voor omliep - al was het alleen maar om 'op het vlakke stuk' een potje te voetballen. In de Tweede Wereldoorlog namen de Duitsers dit terrein in gebruik. Zij bouwden er ongeveer vijf bunkers en legden als verbinding loopgraven aan. Boven op de Goudberg stond een houten uitkijktoren. Jan van der Raad, die toen woonde op de Zilkerweg 6 was destijds zeventien. Hij herinnert zich nog goed hoe hij in de herfst van 1944 samen met zijn moeder en met de familie Dedding, de buren van nummer 8 (nu Zilkerduinweg 377) moest evacueren. Dat bracht één voordeel met zich mee: toen de Duitsers na tweeënhalve maand hun huis weer vrij gaven, was er waterleiding in aangebracht. In de hongerwinter 1944/1945 bedacht Jan vair der Raad dat het hout van de bunkers, waar overigens nooit soldaten waren gelegerd, wel goed van pas kon komen. Met twee broers Vooys, buurjongen Jan Warmerdam (Szn), en de schoonzoon van Weduwe Sprokkelenburg werd het hout in de achtertuin gelegd. Helaas bleef deze actie niet onopge merkt. De jongens werden door twee Duitse soldaten opge pakt en belandden uiteindelijk in het huis van bewaring in Leiden. Hier zaten ze ongeveer een week gevangen. De moeders kwamen op de fiets eten brengen. Na een straf preek van de commandant mochten de jongens uiteindelijk (lopend) naar huis. Het hout is overigens later gebruikt om kamertjes op de zolder te timmeren. Het toenmalig buurmeisje van Jan, Rie v.d. Burg-Dedding, herinnert zich dat Duitsers hun kwartier hadden op de boer derij van Verdegaal (waar inmiddels de familie Dobbe woonde)Co Groskamp kan dat beamen want hij heeft een soldaat gezien met een rood kruis op zijn armband, die in het zomerhuis van de boerderij zou hebben gebivakkeerd. Het ouderlijk huis van Dick van Haaster (annex bollenbe- Balkenconstructie voor in aanbouw zijnde bunker op Leyduin. Opname Loopgraven in Leyduin. Opname augustus 1944. augustus 1944. 14 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 16