op 'glazen' op grond van hun afmetingen. Hoe groter de oppervlakte van de ruiten in een huis, en het aantal daarvan, des te hoger de aanslag. Deswege lieten veel huiseigenaren niet strikt nodige vensters dichtmetselen, althans blinderen. Voor kleine ondermaatse ruiten was geen belasting ver schuldigd. Om nu vanuit het huisje aan de Elswoutslaan toch nog enig uitzicht te verkrijgen op en langs die laan werden zowel de west- als de oostgevel voorzien van een belastingvrij ruitje. De hoger in de westgevel aanwezige raampjes dateren uit het begin van de twintigste eeuw. Prijsvragen In 1806 was Gogel benoemd tot Directeur van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem. Hij heeft zich met deze instelling intensief beziggehouden. Een in 1817 uitgeschreven prijsvraag is door hem beant woord, maar niet bekroond. Een jaar later maakte hij deel uit van de jury ter beoordeling van een toen uitgeschreven prijsvraag. Een prijsvraag voor 1819 betreffende openbare geldleningen werd door hem ontworpen. Onder Lodewijk Napoleon De vestiging van het koninkrijk Holland onder Lodewijk Napoleon had niet Gogel's instemming en hij heeft zich er tegen verzet. Dit belette de nieuwe koning niet deze zeer capabele en verdienstelijke man een plaats als minister in zijn regering te geven en hem te benoemen tot ridder grootkruis in de Orde van de Unie. Drie jaar later verzocht en verkreeg Gogel ontslag, omdat hij zich niet kon vereni gen met een ingreep van de koning in zijn departementale werkzaamheden Zoals bekend werd koning Lodewijk door Bilderdijk onder wezen in de Nederlandse taal en letterkunde. Prikkelbaar van aard sprak deze in scherpe bewoordingen zijn afkeur uit over 's konings decoratiestelsel, een stelsel waaromtrent overigens ook keizer Napoleon zijn verbolgenheid had laten blijken. Bilderdijk schreef: horst, ach, schenk toch geene gaven Eeretitels, lint of goud. 't Heft 't menschdom niet tot hooger 't Maakt slechts laage kruipers stout In de gunst bij Napoleon Na de inlijving van het koninkrijk Holland bij het Franse keizerrijk, werd Gogel in 1810 door Napoleon benoemd tot 'Conseiller d'Etat et Intendant-Général des Finances et du Trésor Imperial en Hollande', een hoogst belangrijke post. Gogel's spitse geest en zijn grote ervaring deden hem bij de keizer in de gunst staan. 'Le Trésor est la base de tout', bericht Napoleon aan maarschalk Davout. In 1811, het jaar Belastingvrij ruitje in perceel Elswoutslaan nr. 6 te Overveen. waarin Napoleon ons land bezoekt, wordt Gogel, die reeds chevalier de l'empire was, opgenomen in het Légion d'Honneur. Op het grote door M.J. van Bree gemaakte schil derij van de intocht van de keizer in Amsterdam staat hij afgebeeld dichtbij Napoleon. Nadat Nederland zijn onafhankelijkheid had herkregen in 1813, weken Gogel en velen met hem uit naar Parijs. In mei 1814 werd hij uit de Franse staatsdienst ontslagen. Het bete kende het einde van zijn carrière. Hij keerde naar Nederland terug. Blijkbaar viel het hem gemakkelijk om van het keizer rijk over te gaan naar het koninkrijk der Nederlanden onder een Oranje. Teruggekeerd in Holland In Overveen vond hij een wijkplaats. Hier kocht hij van J.M. Reese, controleur der Directe Belastingen, het buitentje 'Yreedensrust', annex blauwselfabriek. Blauwsel werd op blekerijen gebruikt. De blauwselmolen stond aan de Bloemendaalseweg, waar ook de ingang naar Vreedensrust was, tegenover de Ter Hoffsteedeweg. Gogel breidde er zijn nering nog uit met de vervaardiging van zogeheten Fries Groen. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 23

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 25