Ingangshek van 'Het Anker'. Grijsgewassen pentekening van J.W. van Hasselt, 1816. (AvK, Topografische Atlas), met rijm: 'Al straalt de Zon in 't Oosten het Ziet er somber uit en schijnt een donker woud dog laaten we ons getroosten Zoo lang het Anker houd en eer hij daal in 't westen, schik alles zich ten besten. In Overveen had hij zijn anker uitgeworpen. Zijn nieuwe bezit doopte hij om tot 'Het Anker'. In deze omgeving kon hij zich als gewoon burger verplaatsen, in zijn kiereboe, een lichte speelwagen, een landelijk gerij. Op Het Anker schreef hij zijn 'Memoriën en Correspondentiën'die door zijn zoon Jean Martin Gogel, rijksontvanger te Bloemendaal, werden uitgegeven. Menigmaal werd hij door koning Willem I in financiële zaken geraadpleegd, evenals door Willem Borski I van 'Elswout'. Korte tijd voor zijn dood werd hij benoemd tot Gogel overlijdt In de vroege morgen van 13 juli 1821 sterft Gogel na een korte ongesteldheid op Het Anker. De lijkaangifte wordt gedaan door Hendrik Retèl, 'onderwijzer der jeugd' en Nicolaas Rouwens 'kantoorbe diende' Retèl zou later op Elswout schil dersbaas worden en in zijn schoonzoon Eduard Steenken, bekend als 'baas Ee', een opvolger krijgen. Rouwens werd burge meester van Bloemendaal. Van Het Anker bestaat geen afbeelding, wél van de inrit aan de Bloemendaalseweg waar nu de Ter Hoffsteedeweg uit mondt. Het betreft een grijsgewassen pentekening in 1816, vervaardigd door Johannes van Hasselt, Gogel's schoonva der. Van Hasselt was lid van het Comité Révolutionair, waarvan Gogel en mr. Schimmelpenninck de organisatoren waren. Van Hasselt werd president van het Uitvoerend Be wind van de Bataafsche Republiek. Zijn broodwinning vond hij in de tabakshandel. Hij was een niet onverdienstelijk Staatsraad in buitengewone dienst en tot Commandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Een buurman en vriend vond hij in de suikerraffinadeur tevens dichter W.H. Warnsinck, die aan de Bloemendaalseweg het ietwat stijve 'Willemsoord' bewoon de. Warnsinck's zoon is de architect van het buiten 'Overbeek', vroeger 'Linden- heuvel' geheten, dat hij bouwde voor Johannes Borski. Noordelijk van Het Anker lag de blekerij 'Buitentwist'. Dan volgde de woning van Tijsterman, destijds een felle patriot. Daaraan grenzend lag de zeer fraaie bui tenplaats 'De Beek', in Gogel's tijd be woond door Josua van der Poorten van Vollenhoven (1776-1830). Hij was ge trouwd met een freule Berg, wier broer Jhr. mr. O.W. Berg rond 1819 'Bloemen- heuvel', nu raadhuis, bouwde. Tegenover Het Anker op erfpachtgrond van Elswout liet Gogel rond 1820 het nu nog bestaande arbeidershuisje (Bloemen daalseweg 162) bouwen. Dat qua ligging pittoreske huisje en die kleine ruitjes in een woning langs de Elswoutslaan spreken nog van de aanwezigheid in ons Bloemen daal van een eertijds groot man. 24 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 26