Het ontstaan van Overveen Door Wim Post Toen de Spaanse troepen hier orde op zaken kwamen stellen, maakte ook Kennemerland roerige tijden door. Dit weten we uit de geschied verhalen over het Beleg van Haarlem in 1572-1573 en is op te maken uit de schilderijen en prenten die hierop betrekking hebben. In de hierna volgende bijdrage vormt zo'n prent het vertrekpunt. Nu eens niet om het krijgsgebeuren te belichten, maar om aan de hand van een zo op het oog klein detail het ontstaan van Overveen te reconstrueren. Pas omstreeks het einde van de zestiende eeuw krijgt Over veen als een buurtschap met een kapel en enkele huizen voor het eerst enig contour. Zulks is op te maken uit een kopergravure van Coenraet Decker uit 16 7 7 waarvoor hij een tekening, die Pieter Saenredam (1597-1665) achteraf maakte van het Haarlems Beleg in 1572, als vertrekpunt nam. De gravure biedt een gezicht in vogelvlucht op het om muurde Haarlem en zijn omgeving. Op de voorgrond zien we de kampementen van de Spanjaarden, hun geschutsstel- lingen en hun leger. Voorts staan afgebeeld het Regulieren klooster (in het midden)het Leprooshuis (midden rechts) en 't Huis te Kleef (rechtsonder). Op de achtergrond ziet men links een zeeslag op het Haarlemmermeer en rechts de Noordzee achter de duinen. Rechts, tegen de rand van de prent, treft men 'Ooverveen' bij de huidige splitsing van de Zijlweg in de Korte Zijlweg (links) en de Bloemendaalse- weg (rechts). De St. Quirinuskapel Waar nu de parkeerplaats van restaurant Roozendaal ligt, bevond zich al in de Middeleeuwen de kapel van Tetterode, aan de Romeinse martelaar-heilige St. Quirinus toegewijd, op de kaart te herkennen door het torentje met een kruis. Mogelijk ten over vloede merken we op dat destijds dergelijke kapellen zeker geen zeldzaamheid waren. Zo zijn er in de door de heren van Brederode bestuurde ambachtsheerlijkheid naast de St. Quirinuskapel nog meer godshuizen, zoals de Petro- nellakapel van het grafelijke Huys te Aelbertsberg (in de omgeving van het meertje van Caprera) en de kapel op Huys te Vogelenzang. Ook buiten de gemeentegrenzen 26 liggen er verschillende, bijvoorbeeld de kapel van het Huys ter Kleef (aan de Kleverlaan) en die bij het kasteel Brederode te Santpoort. Achter de Quirinuskapel ligt een kerkhof en westwaarts, nog iets verder weg, een blekerij (later vervangen door een tuinderij). Ook aan beide zijden van de tegenwoordige Korte Zijlweg, tussen Brouwersvaart en Zijlweg, liggen ble kerij en. Deze behoren toe aan de toen bekende adellijke familie Ramp die in het Overveense veel bezittingen heeft. Deze familie bewoont dan het kasteel Rolland, dat stamt uit de dertiende eeuw. Aan dit bouwwerk dankt de Rollands laan haar benaming mede verwijzend naar de locatie waar dit in 1737 gesloopte kasteel was gelegen. Meer noordelijk van de Quirinuskapel, in de richting van Bloemendaal dus, vindt men in deze periode een oude her berg, genaamd De Hoeibarg. Weer daarnaast staat een huis en erf, dat aan de achterzijde grenst aan het duingebied (toen 'Wildernis' genoemd) van de familie Ramp. Het Schoutshuis Aan de overzijde van de kapel, waar nu 'Van Ouds het Raad huis' staat, lag indertijd een groot gebouw, in de gemeente het belangrijkste: het Schoutshuis. Het is de gehele zeven tiende eeuw eigendom van de op dat moment regerende Schout (burgemeester) die met zijn Schepenen (wethou ders) de gemeente bestuurt. Veelal worden deze functies ver vuld door vooraanstaande Haarlemmers - brouwers en ook wel kooplieden die hier bezittingen hebben. Hun vergaderin gen en ook wel rechtszittingen vinden in het Schoutshuis plaats. Van betekenis is op deze locatie ook herberg De Swaen, die al sinds de vijftiende eeuw een belangrijke, zo niet de belangrijkste, pleisterplaats in Bloemendaal is. De overige bebouwing aan de Zijlweg, richting Haarlem, is omstreeks het einde van de zestiende eeuw gering van Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 28