Een Hongaarse zee- en portretschilder in Aerden hout J.B.A. Jonckheer, directeur van de SMN. Het portret is een soort snelle schets in olieverf van een gedistingeerde heer, die tegen de achtergrond van de zee aan boord van een schip echt zit te lezen! Bijna tastbaar en als een spring levende persoon is hij aanwezig. wijd succesvolle concerten opgeheven. Zoltan Székely ves tigt zich in Canada, waar hij docent wordt aan het Banff Centre School of Fine Arts. Bronnen - Claude Kenneson, 'Székely and Bartók, The Story of a Friendship', Amadeus Press, Portland Oregon, 1994 De krijttekening van het Hongaars Strijkkwartet is in particulier bezit. Door Grad de Graaff Het werk van zeeschilders als Vroom, vader en zoon Van de Velde, Bakhuizen, Schotel en Mesdag roept beelden op van schepen, zeeslagen, schipbreuken, vissers en andere zeelui. In hun werk gaat het vooral om de relatie tussen mens en zee. Het water fungeert eigenlijk louter als decor. De van oorsprong Hongaarse schilder Oscar Mendlik introdu ceerde een nieuw genre zeeschilderijen. Hij maakte pure marines. Zijn zeegezichten tonen alleen water en lucht, soms nog wel met strand of een rotskust, maar zonder schepen, zeelui of meeuwen. Hoe een kunstenaar uit Hongarije in Nederland zeeschilder wordt, is een bijzonder verhaal. Oscar Mendlik, geboren aan de voet van de Karpaten, groeit op in Boedapest. Na het gymnasi um volgt hij een opleiding tot tekenleraar bij een academie waaraan ook een schilderklas is verbonden. Op twintigjarige leef tijd ziet hij voor de eerste maal de Adriatische Zee bij Fiume. Die kennismaking en enkele boot tochten maken dat de zee geleide lijk een centrale rol in zijn leven gaat spelen. Als leraar tekenen aan een techni sche hogeschool blijft hij zich in zijn vrije tijd ontwikkelen tot kunstschilder. Na enkele jaren kan hij zich via een soort staatsstipen- dium in Rome vestigen voor aan vullende artistieke vorming. Daar maakt hij zijn eerste zeeschilderij en. Om te beginnen een 'Vliegen de Hollander' en dan een echte pure marine: alleen zee en lucht. Dit is een goed voorbeeld van een zeegezicht, dat alleen het water van de zee en de lucht daarboven laat zien. Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005 11

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 11