De Bloemendaalse Gemeenteraad in benarde tijden Door H. Pieterson De heer H. Pieterson heeft zich door middel van veel research verdiept in het handelen van de gemeenteraad in de periode 1938-1941Dit is een bewerking van het stuk dat hij ons welwillend ter beschikking stelde. In wat voor bestuursklimaat functioneerde de gemeenteraad van Bloemendaal nadat de Duitsers de macht gegrepen had den? Op 29 mei 1941 werd Rijkscommissaris Seys-Inquart geïnstalleerd in de Ridderzaal. Vier General-Kommissare bracht hij mee uit Oostenrijk en die hielden toezicht op onderdelen van het overheidsapparaat en op het openbaar leven. De Duitsers verstrekten richtlijnen, controleerden, straften maar de uitvoering van de meeste maatregelen liet men over aan de Nederlandse instanties. Al in 1937 had de ministerraad met het oog op een mogelijke vijandige inval en bezetting zogenaamde "aanwijzingen"opgesteld, maar die zijn nooit breed verspreid uit angst dat men te nerveus zou worden. Na de bezetting herinnerden sommige ambte naren die brief en lazen: 'de ambtenaren zullen in het belang van de bevolking er naar streven dat het bestuur ook onder de gewijzigde omstandigheden zo goed mogelijk zijn taken blijft vervullen.' Samenstelling Gemeenteraad Hoe reageerde de gemeenteraad destijds op de oorlogsdrei ging en de bezetting? Om dit na te gaan zijn alle raadsver- slagen, van zowel openbare als besloten vergaderingen onderzocht in de periode van maart 1938, de bezetting van Oostenrijk, tot de opheffing van de gemeenteraden door de bezetter op 1 september 1941Dit tegen de achtergrond van een relatief snel groeiende gemeente in de dertiger jaren. Telde Bloemendaal op 1 januari 1930 13.500 inwoners, op 1 januari 1940 waren dat er al 17.100. De gemeenteraad bestond uit 15 leden met een zetelverde ling die er in 1939 als volgt uitzag: Rooms Katholieke Staatspartij (RKS) 4 Liberale Staatspartij (LS) 3 Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP) 2 Christelijk Historische Unie(CHU) 3 Vrijzinnig Democratische Bond(VDB) 2 Anti Revolutionaire Partij (ARP 1 Nationaal Herstel De rechtse partij Nationaal Herstel had in 1935 nog wel een zetel maar raakte deze in 1939 kwijt. Tot wethouders wer den in 1939 Adr. Cassee en J. Ouwehand benoemd. Burgemeester was Jhr. Mr. C.J.A. den Tex. De oorlogsdreiging De dreiging van een oorlog dringt in 1938 nog nauwelijks door tot raadszaal en notulen. Pas in oktober 1938 komt die voor de eerste keer in de marge ter sprake maar vooral om dat dan net de eerste verduisteringsproef is gehouden. En dan nog gaat het meer over de kosten van de maatregelen. In de vergadering van 20 oktober van dat jaar spreekt de voorzitter zijn verwondering uit dat 'slechts 4 van de 200 brochures over de te nemen maatsregelen bij luchtaanvallen zijn verkocht'. En drie maanden later klinkt het dat: 'parti culieren een gasmasker kunnen aanschaffen voor 20 gulden zwaar model) en voor 5 gulden een volksgasmasker.' Een vergadering later blijkt teleurstelling vanwege het feit dat slechts 42 ingezetenen een drietal voorlichtingsbijeen komsten bezochten en er slechts 27 gasmaskers zijn ver kocht. De bevolking vindt dat de gemeente de gasmaskers maar gratis moet verstrekken. De oplossing is pragmatisch. Iedere vrijwilliger bij de Luchtbeschermingsdienst heeft recht op een gasmasker en er stromen ineens 1200 leden toe. Het aanleggen van schuilloopgraven heeft niet echt de hoogste prioriteit; de raad steekt wel de eigen kop in het zand. Opmerkingen als 'wachten tot de volgende vergade ring; de internationale situatie kan zich ontspannen' en 'Bloemendaal hoeft niets te vrezen' klinken in de raadszaal. De gemeente is in de laagste risicoklasse ingedeeld (3) en men is beducht voor paniek onder de bevolking. Pas eind 1939 wordt er begonnen met de aanleg. Sneller is men met de uitbreiding van de luchtbescher mingsdienst en de aanschaf voor materiaal voor de brand weer. Na de installatie van de nieuwe raad op 5 september 1939 komt de internationale toestand serieus aan de orde. De voorzitter: "Mevrouw, Mijne Heren, In de eerste raadsverga dering na de mobilisatie in 1914 ving men de vergadering aan met de behandeling van het debat voor een wijziging van de schoolgeldverordening. Die Hollandsche flegma te evenaren is mij niet mogelijk. Ik zou me dan ook niet willen bepalen tot een woord van welkom voor de nieuwe leden, maar ook een woord tot den raad in zijn geheel willen rich ten. De ernst van de dagen zal geen van u ontveinzen. Iets anders is echter het zich instellen op geheel nieuwe verhou dingen. Immers, wij zijn 100 jaar aan den vrede gewend en ook de mobilisatie van 1914 heeft de burgerlijke bevolking niet zoo onmiddellijk bij den oorlog betrokken als thans door de luchtoorlog geschiedt. Wij moeten ons dus instellen 14 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 14