"Voormalige villa 'de Nagtegaal', van 1933 tot 1966 gemeentehuis (foto uit 1949) op geheel nieuwe verhoudingen, zoowel wettelijk als feite lijke verhoudingen." De oorlogsjaren Merkwaardig genoeg komen tot aan de spoedvergadering van 10 mei 1940 slechts enkele dagelijkse onderwerpen aan de orde. In die eerste oorlogsraad gaat de burgemeester in op de situatie, voorziet zware beproevingen, doet een be roep op het plichtsbesef en wenst de raad kracht toe. Dan begint er een periode, die tot eind 1940 duurt, waarin de raad veel beslissingen neemt. Zoals de aanschaf tweede blokspuit Overveen, verduistering, bezoldiging personeel distributiekring, ongevallenwet voor vrijwilligers luchtbe schermingsdienst, wachtdienst uitkijkpost luchtbescher ming, centrale keuken, namaken distributiebescheiden, financiële afwikkeling inkwartiering. De vergadering van 16 mei is interessant vanwege de op somming van de regels die burgers en ambtenaren in acht dienen te nemen Alle bestuursorganen behoren ter plaatse te blijven De bestuursorganen en iedere ingezetene hebben zich te onderwerpen aan de bezettende macht maar blijven onder daan van de Nederlandsche regering en dienen aan haar trouw te blijven en de bevelen op te volgen. De organen en de bevolking kunnen niet gedwongen wor den trouw te zweren aan de bezettende macht. De luchtbeschermingsverordeningen blijven van kracht. Wetten die in strijd zijn met het belang van de bezettende macht kunnen niet worden nageleefd. Medewerking moet worden verleend aan de bezettende macht ter handhaving van de openbare orde en veiligheid. Overheid en ambtenaren moeten zich van handelingen ont houden die tegen de belangen van de bezettende macht in druisen anders wordt dit als krijgsverraad beschouwt. In de vergadering van 18 juli 1940 werd het ambtenarenre glement gewijzigd naar aanleiding van een besluit van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Nu konden ambtenaren lid worden van een reeks fascistische partijen. Het was een hamerstuk. In de vergadering van 1 7 september 1940 is de kredietaan vraag 'voor het doen geven van cursussen in de Duitsche taal aan enkelen van het secretarie-personeel en aan intellec- Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005 15

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 15