Het alfabet naar Hartenlust Uit de Bloemendaalse boekenkast VAN EN DOOR WlM VAN LUYKEN De Hartenlust is 90 De Hartenlustschool aan de Vijverweg in Bloemendaal bestaat 90 jaar. De school heeft de verschillende jubilea altijd met zorg en aandacht gevierd en ook het 90-jarig bestaan vormt daarop geen uitzondering. En dankzij een reeks programmaboekjes en een heus boek is het leven van en op de Hartenlust redelijk goed vastgelegd. Voor mij aan leiding het 'grote' boek uit 1985 uit de boekenkast te halen: 'Het alfabet naar Hartenlust, 70 jaar schoolhistorie in tref woorden'. Verschenen in twee uitvoeringen: een paperback en een gebonden versie met stofomslag en genummerd. Een kostbare productie die mogelijk is gemaakt door (oud)leerlingen, ouders van leerlingen en sponsors. In de periode 1913-1914 is de school gebouwd naar een ontwerp van architect C.L.M. Robbers. De beoogde bouwlo catie in Kweekduin in Overveen strandde op tal van protes ten, waarna de gemeente uitweek naar de Vijverweg op de rand van Kinheimpark en de buitenplaats Hartenlust. Een voornaam schoolgebouw werd het met een stormachtige geschiedenis. Bloeiperioden onder IJzerman (hoofd van 19 14-1932) en Jaap Buys (1950-1968) en dreigende sluitingen wisselden elkaar af. Momenteel bloeit de school als nimmer tevoren. De overwinning van de kleinschalig heid op de grotere en vaak onpersoonlijke instituten? Aanvankelijk was de Hartenlust een lagere school en Mulo; tegenwoordig is het een Vmbo/T en heeft de school zelfs een Havo-startjaar. Het schoolgebouw is na 1950 enkele keren uitgebreid, onder andere met een aula en een aantal lokalen. Het heeft het aanzien van het gebouw niet aangetast. Dat deed een ingreep van de Duitse bezetters wèl: het karakteristieke torentje, als een bekroning van een stijlvolle middenpartij, werd gesloopt en vervangen door een mitrailleursnest. De noodzakelijke bouw van enkele lokalen op de zolderverdie ping 'vernielde' later het opvallende ronde raam dat deze middenpartij bekroonde. Aardig is dat in het kader van het 90-jarig bestaan een restauratiecommissie is geïnstalleerd die de mogelijkheden tot herstel van het oorspronkelijke aanzien onderzoekt. Een hele verbetering zou al zijn wan neer de strook grond rond de gevel aan de zijde van het voorplein en Vijverweg ontdaan zou worden van de rom melige begroeiing zodat het fraaie gebouw weer goed tot z'n recht komt. Groen heeft natuurlijk een functie maar kan ook detoneren. Tot de festiviteiten dit jaar behoort een tweedaagse reünie 70 JAAR SCHOOLHISTORIE IN TREFWOORDEN voor oud-leerlingen. Voor informatie en aanmeldingen kan men terecht op de website van de school: www.hartenlustschool.nl Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005 17

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 17