Een bijna vergeten episode Het Noodziekenhuis DOOR MEVROUW t. jEPSEN-FlOHIL Met haar herinneringen aan de periode dat ze in het Bloemendaalse noodziekenhuis werkzaam was, biedt mevrouw Jepsen-Flohil een wel kome aanvulling op hetgeen Carin van Riessen in haar boek over Bloemendaal in de Tweede Wereldoorlog beknopt beschreef. "De Overveense huisarts WD. van Oldenborgh richtte, samen met andere huisartsen in de omgeving, in september 1944 een noodziekenhuis op in Hotel Van Ouds het Raad huis in Overveen. Ook een paar zenuwartsen, zoals ze toen werden genoemd, de artsen Koene en Ledeboer, stuurden hun patiënten. Behalve dokter van Oldenborgh waren er een hoofdver pleegster, drie gediplomeerde verpleegsters, een kok en zijn maat, een apothekersassistente, een hoofd van de huishou ding, en een hoofd van de administratie, en ongeveer veer tig vrijwilligers aan het werk. De meesten van de vrijwilli gers kwamen net, of in voorgaande jaren van school, ken den elkaar van sportverenigingen of woonden in Overveen. Er hoefde geen oproep te worden gedaan. Wij stroomden massaal toe! Mijn vader was, zoals ik wel verwachtte, zorgelijk over mijn plannen er te gaan werken. De grapjes over het huren van een gemeubileerde kamer op de roeivereniging of de hoc keyclub, verstomden bij zijn gedachte aan lange werkuren en fietsen in het donker over de Elswoutslaan en ingekwar tierde Duitse militairen tussen het ziekenhuis en thuis. Het feit dat ik in geval van nood tenminste omringd zou worden met zorgzame medische deskundigheid, moet de doorslag hebben gegeven. Nadat op een avond, toen ik nachtdienst had, mijn fiets voor het ziekenhuis werd gestolen en een andere fiets niet meteen kon worden gekocht, heb ik dagelijks door de Els woutslaan gelopen, heen en terug.Ik telde bijna altijd de bomen, en nooit met hetzelfde totaal. Ik heb aan de donkere en koude wintermaanden toch de warmste herinneringen. Hoewel het leven onder de bezetting beangstigde en de wandeling naar Overveen en terug, heel eng en wellicht gevaarlijk was, genoot ik van mijn eerste baan! Er moeten wel, met zoveel ongediplomeerd en soms onge disciplineerd 'werkvolk' problemen en ruzies zijn geweest. Maar wanneer ik naar de foto's kijk en naar al die niet ver geten gezichten, dan zou ik, zelfs zonder de namen die ach terop staan te lezen, weten wie ze zijn en hoe goed de stem ming altijd is geweest. Waar we allemaal in dat laatste oorlogsjaar uniformen van daan haalden, begrijp ik nog niet; geleend, gekregen, door som mige moeders in el kaar gezet maar zeker niet gekocht. De slui ers uit een sloop, slo- penknopen uit oma's naaimandje, een zand loper aan een ketting om de hals en klaar, om de zieke mens te redden. We hadden allemaal een schrift voor de cursus van de hoofd zuster maar ons eerste werk was schoonma ken, schrobben, poet sen en inrichten. De meubels waren groot De man met bril op rij 2 is Van Oldenborgh; de auteur zit als 2de van links in de bovenste rij. en van hout, de bed- 18 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 18