Het huis waarin mejuffrouw Nierhoff woonde Door Marina Scholten-de Jong "Het zal in het jaar 1953 geweest zijn, dat ik als 7-jarig meisje voor het eerst kennismaakte met Mejuffrouw A.M.G. Nierhoff. Mijn oom Gerrit van Eek en zijn vrouw Annie van Eek-de Jong verhuisden toen van Haarlem naar de Dr D. Bakkerlaan in Bloem endaal. Omdat in de na-oorlogse jaren de woningnood groot was, verhuurden zij de kamers op de bovenverdieping aan Mej. Nierhoff, de 'oud'-archivaris ven de Gemeente Bloemendaal. Oom Gerrit was als gemeentesecretaris werkzaam bij de gemeente Bloemendaal. Het huwelijk van mijn oom en tante bleef helaas kinderloos, maar wij, drie zusjes en een broertje, wisten ons altijd van harte welkom en logeerden er dus vaak. Het huis had voor ons vele geheimen te ontdekken. Er was een lange gang, kelder, een ouderwetse keuken (met een mooie glazenkast, het bekende zand-zeep-en-sodabakje), bijkeuken en rommelhok. De zolder was een wereld apart. In de gang bij de trap zat een belletje, het contact met 'tante Rie' van boven. Voor ons stond een beminnelijke dame met spierwit haar, die je hartelijk ontving in haar kamer met mooie meubels, schilderijen en kleine zilveren voorwerpen. Extra sfeer gaf de zon door de glas-in-loodramen. De thee werd gepresenteerd in een sierlijk kopje, bovendien kreeg je er vaak een heerlijke bonbon bij, iets wat thuis niet tot de dagelijkse kost behoorde. Tante Rie wist je altijd op je gemak te stellen en ze informeerde vriendelijk naar je bele venissen op school en thuis. Tijdens een van deze bezoekjes was het dat ik kennismaakte met het begrip klassieke muziek. Uit een glanzende mahoniehouten kast kwamen grammo foonplaten en een pick-up te voorschijn. Vivaldi vond ik de mooiste plaat, dat werd mijn verzoeknummer. Tante Rie had ook een schilderij met zeegezicht. Ik zie nóg de groen/blauwe golven voor me. Je vóelde de diepte van de zee als je er voor stond. Thuis hadden we een hele grote schelp, als je die aan je oor hield, kon je de zee horen rui sen Vele jaren later kreeg ik uit de erfenis van mijn ouders een zeegezicht van Oscar Mendlik. Het was liefde op het tweede gezicht. Inmiddels had mijn oom ook niet stil gezeten. Hij had het initiatief genomen om kunstenaars te laten exposeren op 'Bloemenheuvel'het gemeentehuis van Bloemendaal. Mejuffrouw A.M.G Nierhoff (foto juli 1967). Vele tentoonstellingen heb ik er bezocht, en genoten van schilder-en beeldhouwkunst. Ook was hij nauw betrokken bij het natuurpark 'Thijsse's Hof. Als hobby deed hij niets liever dan fotograferen. Menigkeer zat hij in de tuin met zijn Leica in de aanslag om een bloem van dichtbij te vereeuwigen. Nu, als 60-jarige, besteed ik zelf veel tijd aan kunst, zing ik in verschillende koren, en geniet van mijn tuin en de natuur in mijn omgeving (het Gooi) Ik ben ervan overtuigd, dat mensen als Rie Nierhoff en Gerrit van Eek mij leerden kijken en genieten van al die schoonheid, die er in onze wereld is. Het is met gevoelens van veel genegenheid en groot respect, dat ik aan hen terugdenk" Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005 21

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 21