De nalatenschap van het echtpaar Bauer Herinneringen van een achter nichtje uit Kennemerland Kunst Kring. De Kring, bestaande uit beroepskunstenaars, is twee jaar geleden opgericht, n.a.v. de tentoonstelling Bloemendaalse kunstenaars, die werd georganiseerd door de gemeente. Haar beschermvrouwe is Liesbeth Snoeck - Schuller. Marius en Jo Bauer-Stumpff Bauer was etser, tekenaar, aquarellist en schilder. Hij woon de vele jaren met zijn vrouw Jo Stumpff in villa Stamboel aan de Tramweg, nu de Marius Bauerlaan in Aerdenhout (1901-1916). Bauer bezocht de Academie in Den Haag (1879 - 188S) samen met Breitner, De Zwart en Willem van Konijnenburg. Hij was lid van Pulchri Studio in Den Haag, de Nederlandse Etsclub en de Maatchappij Arti et Amicitiae in Amsterdam. De Haagse kunsthandelaar Van Wisselingh zag wat in Bauer en stuurde hem op zijn kosten naar Turkije. Er volgden nog vele reizen naar het Verre Oosten en Afrika. In Rusland was Bauer aanwezig bij de kroning van de laatste tsaar, Nicolaas. Pracht en praal en de exotische sfeer in die landen waren voor hem een bron van inspiratie. Zijn onderwerpen vond hij tijdens zijn verre reizen. Hij heeft daar zelf ooit over gezegd: 'Juist dat verre vind ik altijd een grote aantrek king. Ja, 't kan me niet ver genoeg zijn! En hoe vreemder en wonderlijker alles is, des te meer ik geniet.' Het achternichtje van het echtpaar Bauer In het huis van Mia, het achternichtje van de Bauers, ademt alles nog de sfeer van de kunstenaar uit: in schetsen, teke ningen, schilderijen, schetsboekjes en brieven, maar ook in voorwerpen, die hij meenam van zijn reizen, zoals gods beelden uit Thailand, kandelaars, en een zestiende eeuws Spaans reisbureautje. Ze kan zich zich de kunstenaar niet herinneren. "Ik ben geboren in 1926 in voormalig Nederlands-Indië. Toen ik in 1934 in Nederland kwam, leefde mijn oom niet meer. Bauer kwam in 1927 met zijn vrouw Jo een paar dagen bij mijn ouders in Semarang logeren en ze gebruikten ons huis als uitvalbasis. Hij was een stijve, gereserveerde man die door zijn werk was geobsedeerd. Hij ging altijd op pad met een schetsboekje. Bij die schetsjes noteerde hij in de kantlijn de kleuren. In zijn atelier in Nederland werkte hij die schet sen uit. Het reizen zat hem in het bloed. De kunsthandelaar Van Wisselingh is voor zijn ontwikkeling van groot belang geweest. Hij heeft altijd zorg gedragen voor de sponsoring van de vele reizen en voor de verkoop van het werk van mijn oom. Zijn etsen waren geliefd, ze waren soms al uitverkocht, voordat ze klaar waren. Zijn brieven zaten vol tekeningetjes. Hij werd geïnspireerd door de oosterse schoonheid met haar rommelige en kleurige Door Floor de Bruyn Kops en Hetty de Mol van Otterloo Van 8 t/m 29 mei organiseert de Kunst Kring Bloemendaal 'Fiore', een tentoonstelling van Marius Bauer (1867-1932) in het gemeente huis van Bloemendaal. In de tentoonstellingsruimte 'Achter de Zuilen' zal werk van Bauer te zien zijn uit particuliere collecties uit het Ken nemerland. Tegelijkertijd is in de burgerzaal van het gemeentehuis en de gangen beneden een tentoonstelling ingericht van de Bauer in een tropisch land. Op de boot naar een ver land. Links zit Jo Bauer, met naast haar Marius. 22 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 22