sfeer. Juist daarin verschilde zijn werk met het Hollandse van de Haagse School. Tante Jo herinner ik me veel beter, Zij was één van de 'Amsterdamse Joffers'; een grande dame, zelfbewust, neer buigend en vriendelijk. Ze was een echte zakenvrouw en heeft de zakelijke belangen van mijn oom behartigd. Na de dood van Bauer is ze zelf ook weer gaan schilderen, vooral portretten. Ze was zeer gesteld op mijn vader en ik kwam als kind met mijn broer en zusje regelmatig in haar appartement 'Westhove' in de Lairessestraat in Amsterdam, waar ze woonde na de dood van haar man. Mijn vader kreeg veel vuldig een schilderij of ets of tekening van haar. Ons ouder lijk huis hing vol met werk en reisverzamelingen van mijn oom en tante. Ik had ook een prachtig portret dat tante Jo had geschilderd van mijn oom, helaas heb ik dat door ruim tegebrek moeten verkopen. Tante Jo is tweeënnegentig jaar geworden. Nalatenschap Na het overlijden van tante Jo in 1964 werd de familie van zowel haar kant als die van Bauer, uitgenodigd om o.l.v. een notaris op de Lairessestraat te kijken wat zij graag uit de inboedel zouden willen hebben. De rest werd geveild. Daardoor hebben we in beide families nog redelijk veel uit de nalatenschap van oom en tante Bauer - Stumpff in bezit. Niet alleen schilderijen, aquarellen en etsen maar ook brie ven met tekeningen, kaarten, schetsboeken, etc. In het Amsterdamse huis stonden ook veel meubels en kunstvoor werpen die het echtpaar op hun buitenlandse reizen hadden gekocht. Ook hebben we nog voorwerpen, zoals een helm en een engelenkopje, die op veel werken van mijn oom staan afge beeld. Bij de inboedel zat ook een stereocamera. Dat was in de twintiger jaren van de vorige eeuw het nieuwste van het nieuwste. Hiermee konden drie dimensionale foto's gemaakt worden. Het was een fototoestel met een lens voor het linker- en een lens voor het rechteroog. De twee foto's werden van negatief ontwikkeld naar positief op twee glasplaat jes. Met de stereoscoop kreeg je met de twee positie ven een driedimensionaal beeld. We hebben ook een sprookjesboek van Duizend-en- één-nacht met etsen van Bauer, in een oplage van 200 exemplaren. Er zijn twee uitgaven met originele etsen. Volgens de overlevering is één uitgave in 1925 gekocht door mevrouw Kröller - Möller. Mijn vader hield zich veel met Bauer bezig. In alle catalogi van tentoonstellingen hield hij nauwkeurig bij welke schilderijen in de familie waren. Een deel Bauer met drie onbekende dames. van de collectie van mijn oom en tante is nu bij onze kinde ren. Eén van onze dochters heeft die interesse voor Bauer ook. En zo blijft de belangstelling voor het werk van mijn oom voortleven in onze familie.' Foto's komen uit particulier bezit, tenzij andere gemeld. Villa Stamboel in 1901 voor de Bauers gebouwd. Door hen gewoond tot 1916. Inmiddels gesloopt (AvK). Aquarel van Marius Bauer, na zijn dood gemaakt door zijn vrouw Jo (AvK). Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005 23

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 23