Startbaan V1"s Bekslaan Voor de heer drs. H.H.J Meyer was de foto van de verwoes te startbaan op de Bekslaan in Vogelenzang (op pagina 15 van het herfstnummer 2004) aanleiding tot de volgende notitie: 'Nu ben ik persoonlijk pal na de bevrijding in Mei 1945 op de Bekslaan een kijkje gaan nemen naar deze start baan en ik kan u verzekeren dat die TOEN nog intact was als een oplopende baan waarlangs deze raketten konden star ten.' Hij verbindt daaraan de suggestie om bij oude inwo ners van Vogelenzang eens te informeren of deze baan niet pas later door de bevrijders is opgeblazen. Om hierover informatie te verkrijgen benaderde Ina Mostert-Stam enkele Vogelenzangers. Co Groskamp, inder tijd 18 jaar en door Aart Lagendijk ingelijfd bij de Binnen landse Strijdkrachten, wist zich wel te herinneren dat de lanceerinrichting nog omhoog stond toen hij de Schapen kamp bezocht - maar niet of dit in de laatste dagen van de oorlog was, dan wel kort na de bevrijding. Evenmin uit sluitsel biedt het zestal foto's dat Piet Apswoude kreeg van de familie Quarles van Ufford. De vermelding op de achter zijde 'mei 1945' wil nog niet zeggen dat de vernietiging van de lanceerinrichting al voor de bevrijding plaatsvond. Telefonische navraag door Piet Abswoude bij de in Beieren woonachtige freule Quarles van Ufford verschafte hierbij geen opheldering. In een verslag door J. Geertsema, opper wachtmeester van politie Bloemendaal, over de gebeurtenissen medio februari tot begin april 1945, vond Ina Mostert over Schapenkamp het volgende: 'Op donderdag 29 maart 1945 werd de startbaan van de V2 door de Duitsers tot ontploffing gebracht. Op Zaterdag 3 1 maart 1945 bleek des mor gens vroeg, dat de Duitsers, die bij de V2- installatie werkzaam waren, Vogelenzang hadden verlaten in de afgelopen nacht. Het bleek nu dat de startbaan van de V2 geweest was in de oprijlaan van villa's De Schapen kamp aan de Bekslaan van de familie Quarles van Ufford en dat de Duitsers alles hadden vernield voor zij vertrokken. De ra vage in het bos was zeer groot. Verscheidene bomen waren half of helemaal afgeslagen, terwijl het huis ook zodanig beschadigd was, dat het onbewoonbaar was. De schade is groot.' Dit verslag van J. Geertsema roept echter weer de vraag op welke geheime wapens er in Vogelenzang waren: V-lV-2 of beide? De heer P.J. van der Ham probeert hier een antwoord op te vinden in een hoofdstuk van zijn boek 'Vogelenzang, historische sociografie van een Bloemendaals dorp'. Uitgave hiervan wordt eind 2005 verwacht. BI o e m e n d a a I se weg 106 De heer J.H. Kromer verschafte de redactie aanvullende informatie over het pand Bloemendaalseweg 106, afgebeeld op pag. 8 van het tijdschrift 4/2004. Van oudsher woonde de familie Bonarius op nummer 106 en had er ook hun loodgietersbedrijf. In 1973 werd het woonhuis (nr. 108) apart verkocht. In de bedrijfsruimte vestigde zich de Bloe- mendaalse Kruisvereniging, die op 18 januari door de oud voorzitter van de kruisvereniging, huisarts Immink, officieel werd geopend. Nadat de Kruisvereniging in december 1991 naar de Korte Kleverlaan verhuisde, verwierf de heer J.H. Kromer het pand Bloemendaalseweg 106 in eigendom. Naast zijn 28 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 28