Van de redactie De voorpagina van dit tijdschrift weerspiegelt wat er in deze editie vooral aan de orde komt. Op treffende wijze geeft de tekening uit 194S het Hongaars Strijkkwartet weer. Dit roept onvermijdelijk herinneringen op aan de bevrijding en voor velen aan de barre jaren die daaraan vooraf gingen. Het afgebeeld musicerend gezelschap, maar ook Oscar Mendlik, die dit tekende, richten de aandacht op kunst en kunstenaar. Beide aspecten domineren de inhoud van dit voorjaarsnummer. De oorlogsperiode, belicht in het verhaal van de gemeenteraad in oorlogstijd en in een verslag over een kleinschalig Overveens noodhospitaal, zal ongetwijfeld bij velen herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog oproepen. Aan de herdenking van de bevrijding wordt ook in de gemeente Bloemendaal niet voorbij gegaan, onder meer met een boekje waarin Mejuffrouw Nierhoff- destijds gemeentearchivaris - haar oorlogservaringen in dagboekvorm beschrijft. Voor ons was dit weer een reden om een kleine herinnering aan deze markante persoon op te nemen. Dat kunst en kunstenaars in deze aflevering zo nadrukkelijk aan de orde komen, heeft meerdere aanleidingen. Het betreft twee ooit in Aerdenhout woonachtige kunstschilders. Oscar Mendlik en Marius Bauer. Werk van Oscar Mendlik is in april te zien in 'Achter de Zuilen', een maand later gevolgd door werk van Marius Bauer en van Bloemendaalse kunstenaars die al dan niet in zijn voetsporen traden. Bovendien wordt u door Grad de Graaff uitgebreid bijgepraat over de vele kunstuitingen van Oscar Mendlik tijdens de lezing op onze jaarvergadering op 4 april in de jubilerende Hartenlustschool. Ook daar staan we, zowel in dit blad als tijdens de vergadering, bij stil. Ten slotte willen we nog even een grote pluim zetten op de hoed van Renée de Bruin, die jaren achtereen geheel belange loos de teksten in dit tijdschrift heeft gecorrigeerd. Heel veel dank, Renée... en welkom Ton Nillissen, die deze taak inmid dels heeft overgenomen. Wij wensen u veel plezier met de lente-editie van 'Ons Bloemendaal'. Jo an Jalink-Eisema en Peter de Natris Met dank aan Christine van Meer en Hans Scheffer In januari j.l bereikte ons het bericht van het overlijden van de heer Maarten Verkaik uit Bennebroek. De heer Verkaik, die o.a. de geschiedenis van de in 1904 opge richte Willinkschool in Bennebroek heeft vastgelegd, heeft ook voor dit tijdschrift artikelen geschreven over Vogelenzang. Wij zijn hem daar nog steeds dankbaar voor. 4 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 4