Jaarverslag 2004 door Joan Patijn Tijdschrift Het Tijdschrift Ons Bloemendaal is onze meest in het oog springende en algemeen gewaardeerde activiteit, waaraan dan ook het overgrote deel van onze financiële middelen wordt besteed. In het vele werk worden de redactieleden Joan Jalink en Peter de Natris, die tevens bestuursleden zijn, bijgestaan door een enthousiaste redactiewerkgroep waarin Christine van Meer en Hans Scheffer vast zitting hebben. Ina Mostert houdt de Vogelenzangse geschiedschrijving in ere. De redactie verzorgde uitgebreide tijdschriften over bollen schuren, de Duitse Atlantikwall en de honderd jaar oude winkelstraat van Bloemendaal. Uit de lezersenquête blijken de ontwikkelingen rond landgoed Lindenheuvel, Meeren- berg en het Westelijke Tuinbouwgebied de meeste zorgen te baren. Favoriete top-drie om te wandelen en te fietsen zijn de duinen van Nationaal Park Zuid-Kennemerland, landgoed Elswout en directe omgeving en villapark Duin en Daal. Als beeldbepalend worden ervaren de NH-kerk van Bloemendaal, landgoed Elswout met alle gebouwen en voorts de theekoepels zoals die van Wildhoef en de Rijp. Bloemendaal wordt genoemd "een noodzakelijk buitenge bied voor het dichtbebouwde en dichtgebouwde Haarlem Noord". Lezingen Na de jaarvergadering op 29 maart in de eeuwenoude her vormde kerk van Bloemendaal liet Wim Vogel in een literai re wandeling schrijversimpressies van Bloemendaal en Overveen horen. In het Oude Dorpshuis Bloemendaal werd op 13 mei een studiebijeenkomst georganiseerd waar J.W. van de Vegte uitleg gaf over de Europese habitatrichtlijnen. Op 20 april werd in Teylers Museum voor onze donateurs en die van de Vereniging Haerlem een lezing gehouden over de Tulpomanie, de wilde speculatie in tulpenbollen (1634 '37) die uiteindelijk leidde tot een financiële crash. Een volle zaal in dorpshuis Vogelenzang luisterde op 26 oktober naar de lezing van Peter Nijhof over hergebruik van bollenschuren, met name in Zuid-Holland. Van de Vogelen zangse schilder Co Groskamp was werk te bewonderen waarop de in die gemeenschap in snel tempo verdwijnende bollenteelt in beeld is gebracht. Het Brede Rode Lint 2004 Voor de tweede zomer verzorgde Ons Bloemendaal met de Stichting Santpoort en de beheerders van de Ruïne van Brederode, van mei tot september een ambitieus cultuurhis torisch programma, variërend van lezingen op woensdag en (fiets) excursies en andere activiteiten op zondagen, om landschap en geschiedenis beter te leren kennen. De ge meenten Bloemendaal en Velsen verleenden subsidie. Het thema 'Wapenfeiten, strijd en verdediging in Zuid-Kenne- merland' sloot aan bij de Open Monumentendagen van 11 en 12 september, die landelijk in het teken stonden van verdedigingswerken. Open Monumentendagen en Nationaal Park Een aardige, nieuwe traditie is het optreden van muziek schoolleerlingen in de opengestelde dorpskerk in Bloemen daal. De Stichting Vrienden van de Dorpskerk stond ook paraat bij het Open Monumentenweekend. Ons Bloemen daal werkte nauw samen met bezoekerscentrum De Zand- waaier en met de boswachters en gidsen van Nationaal Park Zuid-Kennemerland aan een themanummer van Ons Bloe mendaal, met tentoonstelling en excursies, over de resten van de Atlantikwall in onze omgeving. Er ontstonden bij zondere contacten met groepen bunkerdeskundigen, zoals de werkgroep BOA en de Stichting WOVIJ en met het bun kerdorp Kostverloren, als ook met landelijke onderzoekers en ervaringsdeskundigen als de heer Grootegoed in Heem stede. De goede samenwerking met het Nationaal Park kwam tot uiting in een aan ons verleende subsidie voor de tentoonstelling; voorts verzocht de voorzitter, mevrouw Van Diepen-Oost, ons om samen met de Stichting Santpoort deel te nemen aan een werkgroep Cultuurhistorie van het duingebied en de bijbehorende landgoederen. Het Natio naal Park Zuid-Kennemerland kan uitgangspunt vormen voor beleid, bescherming en benadering van het publiek, op basis van een in 2004 opgesteld rapport voor de elemen ten van de cultuurhistorie van de duinen naast het belang van de natuur zelf. Werkgroepen en samenwerking Wij feliciteren Wim Post, die bij zijn afscheid van de histo rische werkgroep van de Vereniging Haerlem benoemd werd tot Lid van Verdienste. Wim Post blijft wel in de his torische werkgroep Ons Bloemendaal actief, bijvoorbeeld bij het inventariseren van het omvangrijke bedrijfsarchief van de oud-Bloemendaalse aannemersfirma Tit, dat wij dit jaar van de heer Tacken ontvingen. De historische werk groep zou ook de graven kunnen inventariseren van lande lijk en lokaal bekende personen op de gemeentelijke be graafplaats aan de Bergweg. Ab Schuurman had hierover al een goed contact met de beheerder, de heer Böhm, toen deze tot ons leedwezen plotseling overleed. In goed overleg met directeur en medewerkers van de 6 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, lente 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 6