Reliekverering Reliekkastje in de pastorie van Overveen. In 2001 maakte dr. Henk van Os een dubbeltentoonstelling over reliekverering onder de titel Op Weg naar de Hemel. Het belang van relieken werd daarbij als volgt kort uitgelegd: 'In de Middeleeuwen vormden heiligen en hun relieken het middelpunt van devotie. Aan beenderen of bezittingen van heiligen werden bovennatuurlijke krachten toegekend. Ook voorwerpen die in contact waren geweest met heiligen kon den als reliek worden vereerd. Via al deze religieuze voor werpen konden toeschouwers, zo geloofde men, contact krij gen met het goddelijke en zelf iets van de goddelijke kracht van de voorwerpen ervaren. Relieken boden hoop en hou vast, bescherming tegen demonische krachten en genezing. Ze werden bewaard in speciale reliekhouders.' Op zoek naar verborgen heiligen Ook in onze omgeving kom je vermelding van relieken tegen. De archieven van de kerk in Vogelenzang spreken bij voorbeeld over relieken van de martelaren Justina, Jovina en Picturina. Deze heiligen zijn echter bij de gelovigen in Vogelenzang totaal onbekend. Uit navraag bij verschillende kerken blijkt dat eigenlijk nie mand meer weet heeft van relieken. Een uitzondering vormt mgr. J.Th. van der Zalm, de oud-plebaan (pastoor van een kathedraal) van de basiliek Sint Bavo, die het een en ander wist te vertellen: Vanouds staan op een altaartafel steeds vijf kruisjes als teke nen van de wonden, de stigmata, van Christus. In de altaar tafel is een vierkante ruimte uitgespaard. Deze bevat een gewijde altaarsteen (ook wel sepulcher of sepulcrum ge noemd, hetgeen graf bete kent) die dient om relieken van heiligen, meest martela ren uit de eerste eeuwen na Christus, te bedekken. Van de relieken is niets te zien. Om welke heiligen het gaat, is vaak in vergetelheid geraakt, en daarmee ook of er sprake is (was) van een speciale band van de betrok ken kerk of gelovigen met de heilige (n) van wie zich relie ken in het altaar bevinden. Overigens is zo'n band, zo legt Van der Zalm uit, geen vereiste. Viert men aan het altaar met een altaarsteen bij voorbeeld een mis, dan is men symbolisch verbonden met de martelaren die hun leven lieten voor het geloof. Niet toe vallig komen deze relieken dan ook meestal uit Rome, waar immers vele martelaren hun graf vonden in de catacomben. Dat dit ook voor Vogelenzang gold blijkt uit hetgeen L. van Emmerik noteerde met betrekking tot de inwijding die op 24 september 1861 plaatsvond: 'de door de pastoor uit Rome verkregen relikwieën werden in een zilveren kistje in het hoofdaltaar gemetseld. Overigens licht pastoor Van der Zalm toe dat het een mis vatting is als men denkt dat relieken worden 'vereerd'. Relieken brengen volgens hem 'het dierbare dichterbij', inspireren en ondersteunen het geloof zoals een foto van een geliefd iemand op de schoorsteenmantel de herinnering levend houdt. Reliekverering uit de tijd? In de noordelijke Nederlanden maken wij niet veel werk van relieken van heiligen die in reliekhouders op of onder het altaar worden getoond. De kathedrale basiliek bewaart bijvoorbeeld een bescheiden stukje van de heilige Bavo, samen met een zilveren doosje met resten van de martelaren van Gorcum. Of veel kerkgangers hiervan weet hebben, kan men betwijfelen. Relieken voor privé gebruik Relieken werden ook door personen verworven. Zo was pastoor Borret van Vogelenzang bijzonder trots op een stuk je van het Heilig Kruis door hem aan de kerk in Vogelen zang nagelaten. In de pastorie in Overveen bevindt zich een kastje met vele kleine relieken. De betekenis ervan is vrijwel RK kerk Overveen Altaarsteen met tabemakelkastje waarin de geconsacreerde hosties worden bewaard. 10 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 10