Tussen het groen Zorgen om paardenkastanje Door Loes de Vita De zomer loopt alweer aardig tegen zijn einde. Het volle groen van bomen en heesters begint over te gaan in de goudgele en dieprode tinten die zo kenmerkend zijn voor het naderende herfstseizoen. Bomen die vruchten dragen, zoals eik, beuk en kastanje zijn dit jaar zwaar beladen. De paardenkastanje (Aesculus hippocastanum) trakteert ons het gehele jaar door op een afwisselend beeld. Aan het einde van de winter zijn de dikke,veelbelovende bladknoppen aan de decoratieve takken al goed zichtbaar. Het opmerkelijke handvormige blad geeft de boom vervolgens een dicht bla derdak. In mei ontluiken de bloemen van de kastanje. Dan lijkt het alsof de boom met kaarsen is bedekt. De bloem trossen dragen witte (of rode) bloemen met gele en rode vlekjes. Zij hebben een niet te weerstane aantrekkingskracht op bijen en hommels. Na de bloei ontstaan de forse geste- kelde vruchten die zaad dragen in de vorm van glanzende, mahoniekleurige kastanjes. Ook landschappelijk gezien is de paardenkastanje een uiter mate sfeer- en beeldbepalende boom die je op de meest uit eenlopende plaatsen tegenkomt. Langs lanen of op het erf van een oude boerderij waar de boom soms al meer dan honderd jaar zorgt voor schaduwrij ke koelte op warme zomerdagen. Midden op het gazon, voor een statig buiten lijkt de indrukwekkende kastanje nog meer aanzien aan het landgoed te verlenen. Kortom, de paarden kastanje is niet meer weg te denken uit onze leefomgeving. Het is dan ook zeer verontrustend dat juist deze reus wordt bedreigd door een nog niet te bestrijden ziekte, ook wel bloedingsziekte genoemd. Drie jaar geleden deden zich in het westen van Nederland de eerste gevallen voor. In de loop van vorig jaar verspreidde de ziekte zich over het gehe le land. Ook in Duitsland, Frankrijk, België en Engeland komt de aandoening voor. In de beginfase vertoont de stam vlekken. De stroperige vloeistof die normaal van boven naar beneden door de boombast stroomt om de wortels te voeden, bloedt uit de stam en laat roestbruine en daarna zwarte korsten achter. In het daaropvolgende jaar begint de bast te scheuren zodat het transport van de suikerstroom op den duur helemaal niet meer mogelijk is en de boom sterft. Momenteel verricht men naarstig onderzoek naar de aard van de mysterieuze ziekteverwekker. Vele mogelijkheden - schimmel, bacterie, virus of zelfs abiotische oorzaken - kun nen een rol spelen. Er is bijzondere aandacht voor phy- tophthoraschimmel, maar het is nog niet aangetoond dat deze de werkelijke veroorzaker is. Met behulp van de Werkgroep Aesculaap tracht men een goed overzicht te krijgen van de ernst van de situatie en van mogelijke verspreidingspatronen. Gelukkig beseffen veel gemeenten hoe belangrijk het is voor deze inventarisatie de krachten te bundelen. Ten tijde van het schrijven van dit stukje kwam Bloemendaal nog niet voor op de lijst van deel nemers maar hopelijk is dit inmiddels veranderd. Wij twij felen er echter niet aan dat men in onze groene gemeente de paardenkastanje nauwlettend in de gaten houdt. Voorlopig nog maar even geen paniek en geen bomen kap pen. Gezien het intensieve wetenschappelijk speurwerk naar deze ziekte is binnen afzienbare tijd een door braak in het onderzoek te verwachten. Voor de zekerheid maar wél een flinke post opnemen in de gemeentelijke begroting voor ziektebestrijding en voor nieuwe aanplant. Er dienen zich immers alweer alarmerende berich ten aan over een schimmelziekte die inheemse bomen en struiken, zoals beuk, kastanje, bosbes en eik bedreigt. In ons land is deze ziekte al aan getroffen op rhododendron en meer recent op de Amerikaanse eik (Quercus rubra)Of bezorg ik u nu slapeloze nachten Bronnen: - Werkgroep Aesculaap, Nederlandse Bomenstichting, Praktijkonderzoek Plant en Omgeving Wageningen. Paardenkastanje voor boerderij Sinnevelt op 27 mei 1878 De boom staat er nog altijd, maar is nu ziek (foto part. collectie fain. J. Sintenie). 14 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, heest 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 14