De metamorfose van een oude dame Door Hans Scheffer Het zal je maar gebeuren na meer dan een eeuw. Een opknapbeurt van binnen en van buiten die bijna een jaar duurde. De facelift leidde tot een metamorfose van de villa maar zonder haar karakter en haar authentieke details aan te tasten. En tijdens de behandeling kwam de oorspronkelijke naam - villa Dymphna - in de voorgevel tevoorschijn. De historie van een plek De smalle, van klinkers voorziene, Bloemendaalseweg was rond het jaar 1900 het kakafonisch toneel van metselaars, timmerlieden en loodgieters. Zo ook op de hoek met de Ter Hoffstedeweg waar in 1895 het huis Dymphna verrees. Dat gebeurde in opdracht van mevrouw Huysser-Gomperts die zelf in Huize Duinoord woonde op de plek waar nu de appartementenflat staat. Ze vond het wel een prettig idee dat haar dochter Adriana Dymphna Maria Huijsser met haar man Nicolaas Hendrikus Eldering naast haar kwamen te wonen. (Tussen beide pan den lag overigens een klein huisje dat het 'huisje van barm hartigheid' genoemd werd) Adriana en Nicolaas trouwden op 1 oktober 1895 en aange nomen mag worden dat ze kort hierna Dymphna betrokken. Zoon Gerardus aanschouwde op 3 juli 1896 het Bloemen- daalse licht en op 22 november 1897 kwam dochter Margretha. Het lijkt waarschijnlijk dat na het overlijden van Nicolaas Eldering in 1934 de weduwe de grote villa verliet. Immers, de naam van de villa werd herdoopt in Onder de Olmen en bovendien had het pand een andere bestem ming gekregen. De huidige bewoners vonden tijdens de verbouwing een door vocht aange vreten brochure anno 1938 op zolder. De wervende tekst is in het Duits, Engels, Frans en Nederlands opgesteld en betreft 'Het inter nationaal vakantiehuis' dat, samen met een paar dépendances in de directe omgeving, plaats blijkt te bieden aan 50 gasten. Het is niet zomaar een vakantiehuis maar 'het offi ciële centrum van de Vereeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede in Holland'. De doelstelling toont de idealisti sche grondslag overduidelijk aan. 'De V.I.V.W. heeft als doel het grote ideaal van de wereldvrede en tracht dit doel te bereiken door internationale vriendschap te stimuleren. Zij heeft daartoe contacten met verscheidene verenigingen en personen in Engeland, Duitsland, België, Frankrijk, Letland, Italië, Oostenrijk en Hongarije'. De ver eniging heeft, opnieuw volgens de brochure, geen proble men met welke politieke of godsdienstige richting dan ook. Iedereen, van welke nationaliteit of ras dan ook is er wel kom, mits men bereid is prettig samen te werken om de sfeer tussen de bezoekers goed te houden en aan het gestel de doel der internationale vriendschap een bijdrage te leve ren. Men moest overigens wel de 'ruime, frisse kamers die alle voorzien zijn van stromend water' delen, evenals de badkamer. De vraag is natuurlijk of dit 'delen' de internatio nale vriendschap al dan niet heeft bevorderd. Het vakantie huis was het gehele jaar open en de prijs per week bedroeg 14 gulden alles inbegrepen, maar de vrijwillige excursies Dymphna 2005 'Onder de Olmen'. Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 15

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 15