hier een zoon betreft van Hans van Sompel. Verondersteld wordt verder dat Marcelis hem in Elswout aanstelde tot tuinbaas, toen na het overlijden van haar echtgenoot de moeder van Frans zich genoodzaakt zag (een deel van) de Volmeer te verkopen. Deze transactie betrof: 'een boom gaard met een huis daarop staande mitsgaders fraije stallin- ge voor paerden, koijen, oock een bequame woning voor een huijsman ofte thuijnier met een aparte ofte bijsondere earner, welbeplant met veele uijtnemende ende weldragende ooft-bomen van appelen, peeren ende karsen, mitsgaders aal bessen, cruijsbessen oock met schoone aspargies, voorts rondsomme welbeplant met mantelige van opgaende boom- en als ijpen, abeelen ende eist. Verder tegen de heijningen beset met persikeboomen, abrikose ende pruimen. Belend ten oosten de Heerenweg (d.i. thans: Duinlustweg)ten wes ten de wildernis (duinen) en ten noorden heer burgemeester ende rentmeester Johan Colterman.' Eind 1 649 kopen Dirck Jansz. en Jan van Neecken, tuinders, voor ƒ8055.- een deel van dit gebied; de rest gaat voor ƒ5600.- naar Huibert Csz.van der Haes. Elswout in 1743. Detailkaart van Hoogheemraadschap Leiden. Linies onder meer de plekken waarheen duin zand verstoof, zoals 'Stuijvende op Overveen', op 'Van Zompelen' en 'Op de Brouwerskolk'. (collectie W. Post). Koninklijk bezoek In de tijd van Marcelis was de tuin van Elswout sterk formeel van karakter met rechte lanen, qua geometrie passend bij de architectuur van het gebouw, en voorzien van een stoffering met beelden en een grote waterpartij met spuitende fonteinen. In het park trof men exotische planten, zoals oranje- en limoenboom- pjes. In de oranjerie en broeikas sen kweekte men ananassen, meloenen en yucca's. Wie daar mee kon pronken, kon rekenen op 'hoog' bezoek. Zo werd ook dit Versailles-in-het-klein verscheidene malen door bijzon dere gasten gezocht. Zo vereerde Mary Stuart samen met haar zoon prins Willem, de latere koning-stadhouder Willem III, omstreeks 1660 Elswout met een bezoek. Dit gezelschap, dat met 13 koetsen de poort binnen reed, werd onder meer vergast op een buffet 'in kostbaar servies van raare confituren op meloe nen, raar banquet en deftige fruiten en alles wat nieuw, deli caat en aengenaem was'. Men neemt aan dat het exotisch fruit door tuinbaas Van Sompel gekweekt werd. 20 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 20