Restauratie van het grote huis van Elswout Door Joan Jalink Het grote gebouw Elswout staat, zoals u. weet, al weer een tijd geheel in de steigers. Reeds in 1991 deed de projectontwikkelaar Luigi Prins een aanvraag tot restauratie van dit steeds meer in bouwvallige omstandigheden gerakende gebouw, dat eigenlijk bestond uit muren en vier gevels. Er zaten ramen in, er was een 'dak' en de Duitse bezetter had er tijdens de Tweede Wereldoorlog provisorisch een vloer ingezet, maar dat het gebouw niet lan ger zo kon blijven voortbestaan was een duidelijk zaak. In 2003 is begonnen met de echte restauratie (lees: voor zichtig breekwerk!), waarbij Prins van Cobraspen en archi tect Ray Kentie van Kentie Partners proberen het huis weer in een goede staat te krijgen. Nu, anderhalf jaar later, tekenen de nieuwe contouren zich al aardig af. Er zitten voor het eerst ramen in het huis. Het dak, dat voor een groot deel uit een geweldige lichtkoepel bestaat, is gedicht. De gevels met de ornamenten zijn grotendeels in ere her steld, evenals de gigantische pilaren aan binnen- en buiten zijde. De entree, het atrium, is open tot aan de nok en dat geeft een adembenemend beeld bij binnenkomst. En diep in de gewelven, in de kelder, is plaats gemaakt voor een bescheiden parkeergarage. De inmiddels vierde versie van het huis Elswout staat op de funderingen van het eerste huis uit de zeventiende eeuw. Deze veelomvattende retaurantie, waarbij letterlijk en fi guurlijk vaak de onderste steen boven komt, vindt plaats met alle bestaande historische bouwtekeningen in de aan slag. Alles wordt bijna pijnlijk precies nagemaakt en dat geldt dus ook voor alle ornamenten en zuilen; die worden uit graniet gehakt en in de juiste kleurstelling gebracht in. China. 'Daar liggen de produktie- en arbeidskosten een stuk lager liggen dan in ons welvarende Westen. Eerlijk gezegd redt China dit megaproject,' aldus Prins. Staatsbosbeheer neemt het herstel van tuinen en brug gen op zich. Begin 2007 staat huize Elswout met een brique- kleurige, gestucte buitenzij de en crème-zandkleurig geschilderde houtsponnin gen klaar voor een fonkel nieuwe toekomst: als kan toorpand. Doorkijk van de eerste etage naar beneden Uiterst zorgvuldig nagemaakte pilaren en ornamenten Gebouw Elswout in de steigers Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 1, herfst 2005 23

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 23