Een monument Het concept-register van provinciale monumenten uit de periode 1850-1940 verschaft een zeer gedetailleerd beschre ven indruk van dit voormalige stationsge bouw. Hier beperken we ons tot een selectie daaruit. Het ontwerp van dit station schrijft men toe aan de indertijd vast aan de HIJSM verbonden architect D.A.N. Margadant. Deze breekt met de tot dan toe gebruike lijke neoclassicistische bouwstijl, met name door in de rangschikking van de onderdelen niet meer een symmetrie door te voeren. Hij ontwerp hier een langgerekt gebouw waarin twee vrijwel vierkante ruimten, qua grootte echter ongelijk, met elkaar zijn verbonden door een langgerekt rechthoekig tussenstuk. Het linker vierkant bevat een vestibule en een plaatskaartenkantoor, het rechter de wachtkamer 3de klas; die der 2de klasse is in het tussenstuk ondergebracht. Aan de voorkant bevindt zich op de bega ne grond een gaanderij, aan de perronzij de een waranda - die achter de wachtka mer 3 de klasse is doorgetrokken. Aan de zuidgevel werd een goederenloods gebouwd die in 1914 zal worden uitge breid. Ook de noordgevel heeft een uit bouw: een zeshoekig houten gebouwtje dat deels als bergruimte dient en deels als buitenretirade. In 1984 is het gesloopt. Het uit crèmekleurig gepleisterde bak steen opgetrokken station is voorzien van groeven waardoor men een bouw op basis van zandsteenblokken suggereert. Aan de perronzijde ziet men boven de waranda in de muur zes verdiepte vakken. Vier ervan bevatten in rood getekende decoraties, renaissan cestijl uitgevoerd. De voorstellingen (Vogelzang, Visch, Bloemen en Wild) verwijzen naar de natuurrijke omgeving zo dicht bij zee. Dat dit al lang buiten gebruik geraakte bouwwerk bescher ming als monument waard is, wordt van provinciezijde uit voerig betoogd. Hier beperken we ons tot een korte samen vatting van de doorslaggevende argumenten. Men benadrukt dat dit station een vroeg voorbeeld is van een veranderende architecturale vormentaal. Het is een representatief maar inmiddels wel zeldzaam voorbeeld van een (nagenoeg) volle- De oude uitbouw Perronzijde met veranda, zonder uitbouw, omstreeks 1987 gen op de eerste verdieping. Op perioden waarin onder houd geheel achterwege blijft, volgen midden jaren tachtig restauratie activiteiten. Uiteindelijk gaat de NS ertoe over de benedenverdieping als bedrijfsruimte te verhuren. De fami lie Lindeman vestigt dan hier de firma Helex - gespeciali seerd in open haarden en schouwen. Als na een tiental jaren de NS besluit het voormalige station te verkopen, verwerft de familie Lindeman het pand in eigendom en huisvest hier Schouwspel, zoals Helex gericht op schouwen en haarden, maar met een veel ruimere doelstelling waartoe ook het ver bouwen en inrichten van woningen hoort. 26 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 26