Ons achterduin is jarig Het Nationaal Park Zuid-Kennemerland bestaat 10 jaar. Dit wordt gevierd met een doorlopende tentoonstelling van bij dragen waarin bezoekers en andere enthousiastelingen hun impressie geven van wat ze beleefd hebben als toplocatie of topervaring van dit Park. Men kan dit doen in de vorm van een foto, tekening, schilderij, kort verhaal of gedicht. Tot uiterlijk 1 oktober kunt u uw bijdrage toekomen aan het Duincentrum De Zandwaaier: inleveren bij de balie of sturen aan: De Zandwaaier, Tetterodeweg 27, 2051 EG Overveen. Een aantal geselecteerde inzendingen zal in een jubileumbrochure worden gepubliceerd. Deze verschijnt in november. Er is ook een stripwedstrijd voor en door kinde ren. Alle inlichtingen krijgt u bij de balie van De Zandwaaier, telefoon 023-541 1 1 23 of op www.npzk.nl. Mendlik in Aerdenhout De heer N. Bersee herinnerde zich nog iets over de appre ciatie van het werk van de Aerdenhouts/Hongaarse kunste naar Mendlik. "De hanenbalk versiering in de Antonius en Pauluskerk in Aerdenhout is in 1953 aangebracht door de kunstenaar Istar Gyernek volgens een ontwerp van de kunst schilder Oscar Mendlik. De schildering zorgde destijds voor veel consternatie onder de kerkgangers: "worsten horen niet in een kerk". Pastoor Bosch deed het gemor verstommen door vanaf de preekstoel te verkondigen "de pastoor vindt het wél mooi. Amen." Het gedenkboek 60 jaar Parochie van Sint Antonius van Padua, Aerdenhout 1922-1982 vermeldt deze anekdote ook, maar noemt Gyernek Istsan. Hij zou een leerling van Mendlik zijn geweest en de pilaren van de kerk hebben beschilderd. "Hij heeft hiervoor geen ladder gebruikt maar een brandweer-veiligheidsriem, waarmee hij als een aap van de ene balk naar de andere slingerde." Mendlik schilderde ook een portret van pastoor G.P.A. Alkemade, dat in 1968 werd afgestaan aan de kerk van Johannes de Doper in Hoofddorp. In 1956 werd pastoor Alkemade benoemd tot deken van Hoofddorp. Een beeld in het gemeentehuis In het gemeentehuis van Bloemendaal staat sinds juni 2005 een opvallend beeldhouwwerk, dat 'ama me' als titel draagt. Het beeld van 'Moeder en Kind' - brons uit klei, 1,50 meter hoog - is van de Bloemendaalse beeldend kunstenaar Trudi Tromp-van der Raadt. Direct na de expositie Achter de Zuilen met werken van de Aerdenhoutse kunstschilder Marius Bauer en van leden van Fiore, de Bloemendaalse Kunst Kring - waarvan Trudi Tromp ook lid is - besloot de gemeente tot aankoop. 'Ama me' staat voor: hou van mij, zoals ik hou van jou. In een tijd waarin het krijgen van kinderen niet langer een vanzelfsprekendheid is, kent het moederschap eens te meer een complexe wirwar van gevoelens en overtuigingen. Daarin is de wens van het kind om geliefd te zijn minstens zo sterk als de drang om de perfecte moeder te zijn. Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 29

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 29