Van de redactie Het is al een lange traditie: de Open Monumentendagen in het tweede weekend van september waarin cultureel erfgoed in de schijnwerpers wordt geplaatst. Landelijk vormt één centraal thema het uitgangspunt maar lokaal kan men de kans benut ten om ook andere onderwerpen onder de aandacht te brengen. Het thema van dit jaar, religieus erfgoed, wordt door Joan Patijn belicht. Zeer diverse aspecten komen hierbij aan de orde waarbij ze zich gesteund wist door tal van ter zake goed ingevoerde informanten. Dat zo'n brede thematiek alleen te presen teren is indien men selecteert, zal niet verwonderen. Naar volledigheid kan niet worden gestreefd waarbij we aantekenen natuurlijk geen afbreuk te willen doen aan de vele personen en instellingen die bij dit onderwerp van grote betekenis zijn. De grootste pluim krijgt Joan Patijn voor de mammoetklus die ze voor dit tijdschrift heeft geleverd. Buiten het centrale thema van deze Open Monumentendagen is de zorg gericht op het behoud van bijzondere bouwwerken als het voormalig spoorwegstation van Vogelenzang-Bennebroek, het Grote Huis van Elswout en de restauratie van de villa Dymphia. De successen die hier worden geboekt, laten zien hoe belangrijk het aandeel is van particulier initiatief en inzet. Heeft dit tijdschrift veelal aandacht voor zaken die zorgen baren - onvoldoende aandacht voor het behoud van historisch erfgoed - nu is er eens alle aanleiding degenen die zich voor deze projecten zoveel moeite getroosten, te complimenteren. JOAN JALINK- ElSEMA EN PETER DB NATRIS Met Van Loon naar Leyduin Najaars-wandelexcursie op 22 oktober Op de tentoonstelling Hartenlust Met van Loon naar buiten, het Amsterdamse regentengeslacht Van Loon en drie eeuwen buitenplaatsencultuur', hoorden we dat van het verblijf van het echtpaar Van Loon-Backer op het buiten Leyduin aan de Leidsevaart niet veel bekend is. Op een afbeelding van een rustiek bruggetje na, weten wij niet hoe Leyduin er in de 18 de eeuw heeft uitgezien. Daarover werden wij gebeld door de beheerders van Leyduin, Ron Dam en Jeroen Engelhard, die in dienst zijn van Landschap Noord-Holland. Zij nodigen ons uit om in het landschap van Leyduin, Woestduin en Vinkenduin de sporen van de families Van Loon en Van Lennep te komen ontdekken. Uitgeslapen dona teurs zijn welkom op zaterdagochtend 22 oktober. Aanvang met een kop koffie om 9.00 uur bij informatiecentrum en parkeerterrein De Kakeleye, Manpadslaan bij de Leidsevaart te Vogelenzang. De wandelexcursie eindigt ook daar om ca. 11.30 uur. Kosten 3,00 p.p. bij aanvang te voldoen. Maximaal 20 deelnemers. Vanaf station Heemstede-Aerdenhout rijdt bus 90 (naar Den Haag). Opgeven bij secretaris Joan Patijn, tele foon 023 - 52 70 190 (eventueel voice- mail inspreken) 4 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 4