Devotie in Bloemendaa! Door Joan Patijn De Open Monumentendagen staan dit jaar in het teken van het religi euze erfgoed. Van dit thema belicht Joan Patijn hier enkele aspecten. Hoewel van huis uit hervormd, leidde haar fascinatie voor de verering van heiligen en relieken, zoals bijvoorbeeld rooms-katholieken die ken nen, tot een speurtocht in de geschiedenis van de katholieke kerken in onze gemeente. In Haarlem en omgeving mocht men dan in 1S 81 officieel tot het protestantisme zijn overgegaan, het aantal katholie ken in de binnenduinstreek bleef zeer aanzienlijk. Hun geloof moesten zij wel in het verborgene belijden maar gro te vervolgingen bleven uit. De baljuw liet schuilkerken ongemoeid mits de katholieken bijzonder hoge recognitie gelden afdroegen. De reformatie had echter wel tot gevolg dat in deze regio maar bitter weinig beelden of relieken bewaard zijn gebleven. In 1853 kwam er een kentering. Haarlem werd weer een bisdom en de nieuwe wet op de kerkgenootschappen maak te het mogelijk overal kerken, kloosters, scholen en begraaf plaatsen te stichten. Het effect ervan is in de huidige ge- meentegids nog te bespeuren: daar staan twee maal zoveel katholieke als protestantse kerken in. Vogelenzang Schuilkerken Als eerste pastoor na de reformatie wordt genoemd Gerlachus ab Angelis. Tussen 1645 en 1683 was hij werkzaam voor de staties (niet erkende parochies) Hillegom, De Zilk, Vogelen zang, Heemstede en Aerdenhout. Pastoor Ingels, zoals hij waarschijnlijk heette, woonde aan de Leidschevaart bij de kalkovens in De Zilk, waar ook de dichtstbijzijnde kapel was. Niet geheel tot genoegen van deze pastoor maar misschien wel van de omwonenden, zeker die in Aerdenhout, richtte men in het jachthuis de Achterkoekoek een schuilkerk in. De katholieke Haarlemse brouwersfamilie Van der Wiele(n) bezat ook de Voorkoekoek - eveneens gelegen op de locatie van het huidige landgoed Ipenrode in Heemstede. Zoon Petrus van der Wielen, in 1648 benoemd tot pastoor van Zandvoort, kreeg van het kapittel ook toestemming tot het houden van 'bijeenkomsten' in de Achterkoekoek. Op de zolder van genoemd jachthuis, nu een particuliere woning, zijn nog resten van de schuilkapel te ontwaren, al vergt dat wel wat fantasie. In zijn zorg voor zo'n uitgestrekte parochie werd pastoor Ingels bijgestaan door uit Haarlem afkomstige 'klopjes'. Deze vrouwen, in betere tijden waarschijnlijk wel klooster zuster geworden, stelden ook geld beschikbaar voor het stichten van een kerk in Vogelenzang. De eerste kerk is waarschijnlijk in 1739 gebouwd. De oude schuilkerk, toen in gebruik gekomen als pastorie, deed nog tot 1896 dienst. Uiterlijk leek dit gebouw op een met riet gedekte boerderij; binnen wezen bouwsporen op de zolder op een kerkraam en een nis waar het altaar heeft gestaan. - Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming In 1858 begon onder de bezielende leiding van pastoor Th.J.H. Borret de bouw van een hele nieuwe kerk, die als Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming in 1861 werd inge wijd. Nog steeds vervult deze kerk in Vogelenzang een cen trale rol. Tijdens de Open Monumentendagen worden al haar schatten getoond. Heel bijzonder is een meer dan drie meter hoog neogotisch meubelstuk dat uit drie stoelen bestaat, eigenlijk meer zetels, met daarboven een baldakijn met in het midden het familiewapen van monseigneur Borret. Zo'n gestoelte, waar de priester op kon zitten tijdens de liturgische gezangen, noemen we de sedilia, van 'sedes', Latijn voor zetel. Op de achterpanelen zijn de heiligen Hubertus, Joseph en Theodoras geschilderd. Niet de patroonheiligen van de kerk maar wel drie heiligen waarvan de voorletters samen de voorletters vormen van de bouwpastoor, monseigneur dr. Theodoor Joseph Hubert Borret! Aerdenhout - De Antonius en Paulusparochie In Aerdenhout en omstreken hadden opvallend veel voor aanstaande rooms-katholieke families uit Amsterdam en Haarlem hun buitenplaatsen. Het zal ook zeker voor hun genoegen zijn geweest dat er een schuilkerk was op Koe koeksduin. Pas in de 20ste eeuw kwam er een echte kerk met pastorie. De aanleiding was eigenlijk het verzoek om in Aerdenhout een kapelletje te mogen stichten ter ere van Maria. Bisschop Callier van Haarlem besloot echter enthou siast tot het stichten van de H. Antonius van Paduaparochie, zij het dat hij de nieuwe pastoor H.W. van Beek toestond er ook een afzonderlijke devotiekapel ter ere van O.L. Vrouwe van Altijddurende Bijstand bij in te richten. De architecten J. Th. J. Cuypers en zijn zoon P. Cuypers bouwden in één jaar tijd de kerk, die overigens eigenlijk als noodgebouw was bedoeld. Op 22 december 1922 werd de kerk ingewijd. In 1994 volgde een fusie met de Paulus parochie aan de Helmlaan in Haarlem. 6 Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 6