Overveen Bloemendaal - Quirinus, en de huiskapel op Duinvliet Toen Overveen nog Tetterode heette, stond aan het einde van de huidige Zijlweg een aan de martelaar Quirinus, een soldatenheilige, gewijde kapel. Deze kapel, in 1419 al in de archieven van de Dom van Utrecht vermeld, is helaas ten tij de van het beleg van Haarlem in 1572 verwoest. Overigens was in de 18de eeuw bij Elswout, op het buiten Duinvliet van de familie Roest van Alkemade, ook een parti culiere schuilkerk met eigen kapelaan. De mis in deze huiska pel was met name bij Zandvoortse visverkopers zeer in trek. - Kerk Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen Aan de Korte Zijlweg stond sinds 1697 een pastorie met daarachter een schuilkerk, gewijd aan de heilige Bavo. Toen kerkbouw mogelijk werd, steunden rijke bollenkwekers pastoor G. Schoonderbeek bij de bouw van een nieuwe kerk met kerkhof. Op de plaats van de voormalige schuilkerk ver rees een nieuwe pastorie. De kerken in Overveen en Voge lenzang werden door dezelfde architect, Theo Molkenboer, ontworpen. Bij de inwijding in 1856 werd de Overveense parochiekerk opgedragen aan Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen - een naamgeving die verwijst naar het toen juist uitgevaar digde dogma dat Maria zonder erfzonde is verwekt. Sint Bavo kreeg wel een eigen altaar, links van het hoog altaar, maar bij de herinrichting van de kerk in 1970 is dit verdwenen. naam Aelbertsberg naar de heilige Adelbert van Egmond, de patroonheilige van de graven van Holland. Het huis te Aelbertsberg, ook wel Huis te Bloemendaal genoemd, raakte in de loop der eeuwen steeds verder in verval en werd in 1746 totaal gesloopt. - Kerk van de Allerheiligste Drieëenheid Bloemendaal-dorp kreeg pas in de twin- Twee r.k.geestelijken wijzen naar de resten van de Petronellakapel, in 1736 getekend door P.V. Winkel (collectie Joan Patijn) Ons Bloemendaal, 29e jaargang, nummer 3, herfst 2005 - De Petronellakapel Nabij de hockeyclub Bloemendaal lag in de Middeleeuwen het Huis te Aelbertsberg, volgens overlevering gesticht door graaf Floris II van Holland (1091-1 122) en zijn vrouw Petronella, de dochter van de graaf van Opper-Lotharingen. Aelbertsberg had een eigen kapel, gewijd aan de martelares Petronilla, patroon heilige van Petronella. Voorts verwees de

Ons Bloemendaal | 2005 | | pagina 7