Lou Bandy, de Maurice Chevalier van Aerdenhout Door Nico Bersee In de jaren vijftig woonde ik met mijn gezin in het politieposthuis aan de Schulpweg 6 in Aerdenhout. Op de Tollenslaan schuin tegenover ons, woonde in die tijd de toen alom bekende revue-artiest Lou Bandy (3890-1959) met zijn veel jongere vrouw. We zagen ze wel eens in de omgeving wandelen. Zijn eigenlijke naam was Lodewijk Dieben. Diens familie naam verengelste hij en door het verwisselen van de letter grepen ontstond zijn artiestennaam (Dieben-Bendie-Bandy) Zijn broer Willem stond als zanger bekend onder de naam Willy Derby. Beide broers traden onafhankelijk van elkaar op en waren vooral tijdens de vooroorlogse jaren zeer suc cesvolle artiesten. Van Willy Derby herinne ren ouderen ons onder nog wel het sentimentele liedje 'Scheiden doet lij den, afscheid brengt leed'. Een ander liedje van hem, 'Hallo.hier Bandoeng. Ja moeder hier ben ik' zong hij naar aanleiding van de ingebruikneming van de eerste telefoonverbinding met Indië. Het veroorzaak te bij menig Nederlander een gevoel van heimwee Lou Bandy (uit: '75 jaar naar Indië. Vrijwel ieder- Nederlands Cabaret' door Wim een had toen wel familie ff10)- of vrienden in de 'oost'. De liedjes van Willy Derby hoorde je tot in den treure op de radio. Loopjongens zongen ze op de fiets en metselaars op de steiger. Lou Bandy trad in de jaren dertig op als revue-artiest bij René Sleeswijk en later in de 'Bouwmeester-Revue'. Hij speelde ook in Nederlandse films en maakte grammofoon platen die grif werden verkocht. Hij zong liedjes, vertelde moppen en gebruikte, net als Maurice Chevalier in Parijs, een strohoed als herkenningsteken. Vandaar ook zijn bij naam 'de Nederlandse Maurice Chevalier'. Tijdens de bezet tingsjaren werd hij geïnterneerd, omdat hij de kreupele Seijss-Inquart (door Hitier aangesteld als Rijkscommissaris in Nederland) op het toneel had durven nadoen. Ook na de oorlog was Lou Bandy heel populair. Bekend was zijn liedje 'Als ik in mijn klamboe lig te dromen'. Het werd veel gezongen tijdens de politionele acties in Indië. Maar met het verstrijken van de tijd begon zijn ster te verbleken. Met Heintje Davids trad hij nog op in de revue 'Den Haag op stelten'maar dat was wel zo ongeveer het einde van zijn carrière. Het huwelijk met zijn jonge vrouw hield geen stand. Hij raakte geestelijk in de war en werd enige tijd opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Na zijn ontslag woonde hij totaal vereenzaamd in een flat. Hij miste het theater en het applaus. In 1959 maakte Lou Bandy een einde aan zijn leven. Ons Bloemendaai., 30e jaargang, nummer 3, herfst 2006 13

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 16