Zestig jaar Muzenforum: van hongerwinter tot koffieconcert Herinneringen van Mevrouw w.H. Moskowsky - de Vaynes van Brakell Buijs, opgetekend door willem veenhoven, bestuurslid van Muzenforum Mevrouw Moskowsky (92) woont drie hoog met een ruim uitzicht. Haar zitkamers hebben zo veel mogelijk van vroeger behouden, de stoe len en kleden, de muren vol prenten en portretten, overal staan foto's. Een groot fotoportret is van Alexander Moskowsky, de man waarmee mijn gastvrouw zestien jaar getrouwd is geweest. niet ver van onze tegenwoordige concertlocatie, aan de overkant, in het vroegere huis De Nachtegaal. Moskowsky voelde voor het buitenleven, woonde eerst tijdelijk in Bloemendaal en daarna in Santpoort. De andere leden van het Hongaars Strijkkwartet waren echte Hongaren, in de dertiger jaren uitgeweken voor het opgekomen communis tisch regime in Hongarije. De primarius was Zoltan Szekely, de altist Denes Koromzay en de cellist Vilmos Palotai. Na een intensieve oefenperiode om in de nieuwe samenstelling goed op elkaar te kunnen inspelen volgden concerten in binnen- en buitenland. De vrouwen bleven meestal thuis, maar mevrouw Szekely ging altijd mee. Mevrouw Moskowsky mocht wel eens invallen. Concertreizen duur den vele weken of zelfs maanden wanneer er verre zeerei zen moesten worden gemaakt. Mijn gastvrouw spreekt van "het leven van een zeemansvrouw". Geheime concerten De oorlog kwam en de eisen van de Duitsers maakten al vroeg concertuitvoeringen redelijkerwijs onmogelijk. De Alexander Moskowsky werd geboren in Rusland in 1901 en begon al jong met zijn opleiding tot violist aan het conser vatorium van Petersburg. In 1917 werd hij opgeroepen voor dienst in de burgeroorlog aan de Wit-Russische kant, het begin van een bewogen leven zou worden... Hij werd soldaat-musicus, werd later krijgsgevangene gemaakt door het Rode Leger en verbleef drie jaar onder barre omstandig heden in gevangenschap... In die tijd doorstond hij twee aanvallen van typhus. Toen hem in 1921 amnestie werd verleend, keerde hij terug naar het Conservatorium van Leningrad en kreeg een beurs om zijn opleiding in Neder land voort te zetten. Hij trouwde met een pianiste, gaf reci tals en concerten en werd leraar aan het Amsterdams Muzieklyceum. In 193S richtte hij het Moskowskykwartet op maar trad twee jaar later toe als tweede violist tot het Hongaars Strijkkwartet dat in dezelfde tijd al twee wisselin gen van samenstelling had beleefd. Bloemendaal In hetzelfde jaar kreeg Moskowsky aan het Muzieklyceum de charmante vrouw die nu tegenover mij zit, als leerlinge. Ze was enkele jaren tevoren na haar jonge jaren in Batavia en Genève naar Nederland gekomen. Door contacten in Zwitserland kon ze bemiddelen voor een grote concertreis voor Alexander. De lessen werden verplaatst naar huis, het samenspel werd steeds inniger. Alexander werd Sacha en later Shura. Na zijn scheiding trouwde Alexander met zijn leerlinge in 1938 in het Gemeentehuis van Bloemendaal, Het Hongaars Strijkkwartet ten huize van de familie de Jong Schouwenburg vlak voor de hongerwinter. Alexander Moskowsky ter rechterzijde van mevrouw Nancy de Jong Schouwenburg-Brandt en uiterst rechts de heer John de Jong Schouwenburg Het echtpaar Moskowsky in 1940 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 3, herfst 2006 27

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 31