In 1939 ging het kersverse Hongaars Strijkkwartet een maand op tournee naar Noord-Afrika, de foto is genomen in Marokko. Van links naar rechts: Moskowsky, Palotai, Szckeiy. Koromzay (Foto's particulier bezit). leden van het Hongaars Strijkkwartet weigerden lid te wor den van de Kulturkammer en mochten daardoor niet meer in het openbaar optreden. De leden bleven in hun levenson derhoud voorzien door lesgeven en huisconcerten. Aanvankelijk gaf Moskowsky meestal recitals in allerlei plaatsen in het land. Hieraan waren verzetsactiviteiten ver bonden, zoals uitwisseling van identiteitspapieren en voed selbonnen. Na Dolle Dinsdag en de daarna volgende hon gerwinter werd de toestand steeds nijpender. De musici werden geconfronteerd met gebrek aan voedsel, maar ook met honger naar kunst. Vele Bloemendalers snakten naar afleiding, naar de concerten die ze zo waren gaan missen. De heer de Jong Schouwenburg nam toen het initiatief een serie besloten concerten te organiseren. Zijn vrouw Nancy de Jong Schouwenburg-Brandt stelde haar huis in Aerdenhout gastvrij open en haar voorbeeld werd gevolgd door andere grote huizen in de buurt. Deze concerten moesten in het geheim plaatsvinden omdat er altijd meer aanwezigen waren dan de toegestane twintig. In de diepste kou van de winter werden zodoende vrij vaak huisconcerten georganiseerd maar de honorering in guldens kon het hongergevoel niet meer verdrijven. De honoraria gingen over in natura. Aan het eind van elk concert stond in de hal een mand waar broden, rijst en bonen konden worden gedeponeerd. Na afloop kon het kwartet dan elk een kwart aan de strijkstok laten hangen. Een vaak aanwezige oudere heer dutte met enige regelmaat in tijdens gevoelige frasen. Eens werden de luisteraars tijdens een concert opgeschrikt door luid gesnurk. Alle ogen. richtten zich op de slapende heer, maar bij nader luisteren kwam het geluid ergens anders vandaan: het proviand varken in de kelder had het woord genomen. De grote tijd Na de oorlog bleek er veel vraag naar optredens van het Hongaars Strijkkwartet. De ene buitenlandse tournee volgde op de andere. Het kwartet kreeg wereldnaam, naast het Amadeuskwartet. In 1946 werd de dochter van de Moskowsky's geboren. Mevrouw Moskowsky ging niet meer mee naar het buitenland, maar wel verhuisde de fami lie in 1949 met het kwartet naar Los Angeles, waar de leden een aanstelling hadden gekregen als docenten aan de University of Southern California. Ook het jonge Juilliard Kwartet uit New York verbleef enkele malen in Los Angeles. Bij deze gelegenheden waren er onderlinge ontmoetingen, er werd over en weer voorgespeeld, er vielen soms over en weer spelers voor elkaar in. De leden van het Juilliard Kwartet zijn niet echt in de leer geweest bij het Hongaars Strijkkwartet, het waren geen master classes avant la lettre. De naam van het Hongaars Strijkkwartet was groot gewor den. Het werd overal ter wereld gevraagd, de leden speel den op instrumenten van grote naam. Szekely, de zetter van toon en trend, had een Stradivari en Moskowsky, de bren ger van de warme klank, een Guarneri del Gesu. Moskowsky had het instrument zelf in bezit. Na vijf jaar keerden Mevrouw Moskowsky en haar dochter tje naar Nederland terug. Moskowsky bleef achter in Amerika en reisde over de wereld. Tijdens een verblijf naar Nederland vertelde hij te willen scheiden. Later is hij her trouwd en in Engeland gaan wonen. 'Onze' mevrouw Moskowsky en haar vroegere echtgenoot bleven elkaar ech ter nog vrij vaak zien en onderhielden een goede relatie. Moskowsky verliet het Hongaars Strijkkwartet in 1958. Het kwartet kende nog twee nieuwe samenstellingen tot het in 1972 werd opgeheven. Alexander Moskowsky overleed plotseling in 1968. Muzenforum De huisconcerten in Bloemendaal hadden in de oorlogsjaren een blijvend diepe indruk gemaakt. Na de oorlog konden ze niet meer worden gemist. De kamermuziek mocht weer vrijuit ten gehore worden gebracht. In 1946 ontstond de Stichting Muzenforum die de concerten verder bleef organi seren. In 1965 werd het Gemeentehuis gevestigd op de tegenwoordige plaats en de ruime en lichte hal de vaste concertzaal. Er kwamen kaarten en abonnementen. Mevrouw Moskowsky houdt daarbij nog altijd een oogje in het zeil. De bezoekers hoeven inmiddels de musici niet meer te foerageren, integendeel, ze krijgen nu zelf zelfs kof fie. 28 Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 3, herfst 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 32