Haarlemse weeskinderen in Bloemendaal De burgerwezen Dientje en Neeltje van Leersum in zondags uniform bij het Zanderij vaart je in Overveen, 1933 (Foto uit genoemde publicatie) de Haarlemse Waterleiding. In het vroege voorjaar en op Tweede Pinksterdag gingen wij er lopend naar toe. Op Caroline-duin stond een houten huisje, een bouwkeet. Daar stond een oud fornuisje in waarvoor wij hout moesten zoe ken. Er was een oude pomp die wij met water uit een fles aan de gang moesten maken. Eerst kwam er dan roestwater uit en je moest vreselijk hard pompen tot het water schoon werd. Er stonden twee goalpalen en een paar oude banken. Het was een heerlijk oord. Toiletten waren er niet. Als we er naar toe gingen iedereen ging mee, groot en klein - had den we niet ons beste tenue aan. De grotere jongens zorg den dat op een bakfiets proviand meekwam, broodjes, soep en toespijs. We speelden er de hele dag in de buitenlucht, soms slagbal of trefbal. Tot slot werden we allemaal opgehaald. Wij zagen er uit als Turken, en als wij thuis kwamen moesten wij allemaal in 't bad. We zaten onder het zand, want wij speelden daar als het mooi weer was heerlijk op onze blote voeten. Op Koninginnedag, 30 augustus, gingen we ook vaak naar het Caroline-duin. Dan was het bijna altijd mooi weer! En we gingen ook op sommige vrije dagen. We genoten van het buiten spelen in het zand. Op het Caroline-duin hebben kinderen ook heel in 't begin van de oorlog gekampeerd in tenten. Daarna werd het ver boden gebied en zijn er verzetsmensen gedood. Weg was ons duin!" Het eerste Caroline-duin De gelukkige herinneringen van Miep den Oude, die als Marietje Snel in 1934 het weeshuis binnenkwam, worden Door Joan Patijn Mevrouw Miep den Oude-Snel (geboren in 1923) verbleef van haar elfde tot haar negentiende in het Haarlemse Gereformeerd of Burger weeshuis aan de Olieslagerslaan. Het was de tijd dat de Haarlemse wezen nog herkenbaar waren aan hun kleding met een rode en een blauwe mouw. In onderstaand verhaal haalt Miep den Oude herinne ringen op aan de vrijetijdsbesteding van de burgerwezen in de gemeente Bloemendaal. Een dagje uit "Een keer mochten wij in Bloemendaal spelen op het buiten van de familie Bierens de Haan. Die hadden een echt aange kleed kinderhuisje met fornuis. Het stond in 't bos, op de hoek bij de Donkerelaan, heel romantisch. In Aerdenhout had de familie ook een mooi huis. Het heette Blauwduin. De vijver werd er gevuld met kraanwater in plaats van met pompwater. Zondagsmiddags wandelden wij vaak naar Duinvliet vlakbij Elswout. Duinvliet was niet voor iedereen toegankelijk. Het was daar erg mooi en we deden er spelletjes. Soms liepen wij in Overveen het hele Zanderij vaartje af en dan achter langs tot voorbij Kraantje Lek naar de twaalf apostelen bomen. Mijn moeder zei altijd dat ik als baby uit de holle boom van Kraantje Lek was gekomen. Wij liepen naar Bloemendaals Kopje, om de sleetjes in de sneeuw te zien, die naar beneden raasden. Of wij wandelden helemaal naar het Manpad achter Heemstede. Caroline-duin aan de Zeeweg Aan de Zeeweg in Overveen had den wij een stuk duin, Caroline- duin. Het lag achter een ijzeren hek en ernaast woonde een wet houder van de gemeente Bloemendaal, mijnheer Van Geluk, 't Was schuin tegenover Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 3, herfst 2006 29

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 33