Bloemendaals Bruidskleed 1930 1960 Door Annabelle Meddens Het huwelijksfeest is al eeuwenlang een zeer belangrijke gebeurtenis, waarbij veel aandacht wordt besteed aan de trouwkleding van het bruidspaar. Hoe lang zijn witte bruidsjurken in de mode? Droeg men vroeger ook een bruidsjurk die alleen op die ene dag gedragen werd? Wat droegen de mannen op hun huwelijk? Het Noord-Hollands Archief te Haarlem bezit een kleine digitale collectie trouw foto's die een belangrijke bron van informatie is voor het bestuderen van trouwkleding. De collectie bevat ook enkele foto's van Bloemendaalse bruidsparen uit familiebezit. De heren droegen een rokkostuum, jacquet, mooi nieuw pak of een uniform, als zij in het leger of bij de marine in dienst waren. De bruiden droegen een mooie nieuwe japon en sinds 1850 vaak een speciale bruidsjurk. Witte bruidsjur ken werden pas in het begin van de 19e eeuw voor het eerst gedragen. Vooral bruiden uit de rijke burgerij trouwden in een witte jurk. Bruiden uit minder gefortuneerde bevol kingslagen trouwden veelal in een zwarte jurk van een kost bare stof, vaak gedragen met een witte sluier. Een goed voorbeeld hiervan is de foto van Catharina Heijmans en Hugo Jan van de Klashorst die in 1897 in Den Haag trouwden. De zwarte japon die de bruid draagt, zal zij ook bij andere feestelijke gelegenheden aangetrok ken hebben. Rond 1900 waren de bovenlijfjes van de jurken strak met een wijdvallende rok. Onder de jurk werd een strak korset gedragen. Textiel was heel kostbaar. Kleding werd nooit weggegooid maar vermaakt en aangepast aan de mode. De witte bruids jurken werden veranderd in een baljurk of geverfd en Bruidspaar J.P. Bal en H.A.S. W. Bal-Deltz in de korter gemaakt. Bruids- Religieuze Kring te Aerdenhout, 20 november 1930 jurken waren tot 1920 (Foto coll. P.W. Bal, Heemstede) hooggesloten japonnen tot op de grond. Het bruidspaar had volwassen bruidsmeisjes, gekleed in een soort bruidsjurk en voorzien van een bruidsboeket. Pas vanaf 1920 werden jon ge kinderen als bruidsjonker en bruidsmeisje ingezet. In de jaren na 1920 veranderde de mode enorm. Korsetten werden afgeschaft en de reformjurk deed zijn intrede. Er komen rechte jurken met een lage taille en korte rokken. Ook de bruidsjurken worden kort, vaak wel gedragen met een lange witte sleep. Een voorbeeld hiervan is de trouw jurk van Hélène Deltz die in 1930 te Bloemendaal trouwt met Jan Piet Bal. Zij draagt een korte witte trouwjurk met een lange witte sleep. In de jaren na 1930 is de bruidskleding radicaal veranderd. Nu zijn aangesloten, witte, sluikvallende, lange japonnen tot op de grond in de mode. Deze bruidsmode zal lang stand houden, tot ca 1945. Dat niet alle bruiden zich aan de mode houden, blijkt uit een foto van het bruidspaar Johannes Rolvers en Wilhelmina Beliën. Zij trouwden in mei 1934 in Bloemendaal. De bruid heeft een gewone don kere jurk aan, die zij ook in het dagelijkse leven kan dragen. Margaretha Metselaar en Garrelt Staal trouwden op 22 mei 1940 op een bijzondere wijze in Bloemendaal. Bruid, brui degom, bruidsmeisjes, ouders en andere gasten gingen op de fiets naar het gemeentehuis. De bruid had een lange wit te jurk aan met een lange sleep en had een groot bruidsboe ket in haar handen. Enkele bruiloftsgasten droegen hun Nederlandse militaire uniform, terwijl Nederland al bezet was door het Duitse leger. Hugo Jan van da Klashorst en Catharina Heijmans op hun trouwdag, 27 augustus 1897 te Den Haag Ons Bloemendaal, 30e jaargang, nummer 3, herfst 2006 31

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 35