fïf Het vlooienveldje is zo genoemd omdat dat het terrein was van de Vereniging voor Lichamelijke Opvoeding (VLO) - vandaar dus die naam. Een klasgenoot van mij woonde in het huis bij de zanderij, dat wat nu Openluchttheater is. Wij speelden dan veel in dat duingebied daar, maar moesten wel bij die afgraving vandaan blijven. Er is toen nog een jongen van 1 7 jaar bedolven onder een bres zand, met fatale afloop natuurlijk. Later was dat een wandelpark waar wij met een Reka (eens soort autoped zonder stuur) van de hellingen afreden. Die Reka's huurden wij bij Chris Steffers achter de kerk voor S cent per uur. Na de oorlog werd dat park omgebouwd tot het Openluchttheater. Voor zover ik weet, werd er al voor de oorlog gesleed aan de zuidkant van de Hoge Duin en Daalseweg. In de winter van 1939/1940 hebben de in Bloemendaal gelegerde mili tairen nog sneeuwwallen gemaakt, a la de bobbaan in St. Moritz. Van Hardebol herinner ik mij dat hij een ijscokarretje had bij het Pannenkoekenhuis, maar vanwege zijn slechte gezondheid had hij later dat verkooppunt in het Pannen koekenhuis. Hij had drie kinderen, Kees (de oudste)Rie en Jan. Zij zaten allemaal bij mij op school, Rie bij mij in de klas. Hardebol woonde in een klein huisje aan de Boslaan voor een weekhuur, waarvoor je nu nog geen sigaret kunt kopen. In mijn jonge jaren heb ik ook nog gevoetbald bij BVC Bloemendaal, maar dat heb ik niet lang volgehouden; ik ging liever zwemmen. Mijn vader was donateur en fervent supporter van het eerste elftal van Bloemendaal. Hij was één van die heren die in lange overjassen langs de lijn stonden en dikke sigarenwolken uitbliezen, echter hij had geen gleufhoed, maar een bolhoed. Najaar 1945 ben ik naar zee gegaan en kwam daardoor nog sporadisch in Bloemendaal. Uiteindelijk heb ik in 1959 Bloemendaal definitief verlaten. Met vriendelijke groeten, A.N. Gras E-mail: gras0067@planet.nl De Bruid van Haarlem, een uniek paraboolduin Duingebied Nationaal Park Zuid-Kennemerland is door de provincie Noord-Holland benoemd tot aardkundig monu ment. Er zijn speciale duinvormen en plekken met actieve duinvorming. Een prachtig voorbeeld is het paraboolduin 'De Bruid van Haarlem' bij Langerak. Voor de Tweede Wereldoorlog vertoonde de nabloei van de liguster hier een sluier van witte pluimen, vandaar de romantische naam. Bij bezoekerscentrum De Zandwaaier aan de Zeeweg in Overveen is voor 0,50 een route te koop, waarin vanaf restaurant Parnassia een anderhalf uur durende rondwande ling wordt beschreven. Hierin hebben nu eens niet de plan ten en dieren, maar de 'aardkundige processen' de hoof drol. Wie liever een thema-excursie onder leiding wil meemaken, kijkt voor meer informatie op www.npzk.nl Eilandpuzzel Carin van Riessen is Bloemendaalse van geboorte en vertoef de jarenlang op Texel. Ze overleefde daar een ernstig para chuteongeval en keerde terug naar Bloemendaal. Vele jaren later merkte ze dat er iets ontbrak en dwarszat. Ze ging op zelfonderzoek uit en schreef daarover het autobiografische- boek Eilandpuzzel. Verkrijgbaar in de boekwinkel voor 13,95. 34 Ons Bloemendaal, 3 0e jaargang, nummer 3, herfst 2006

Ons Bloemendaal | 2006 | | pagina 38