Bewust Bloemendaler Door Peter de Natris en Christine van Meer Enthousiast, energiek en vrolijk is drs. Daan L. van de Vijver enkele maanden geleden aangetreden als voorzitter van de Stichting Ons Bloemendaal. Een speciale voorliefde voor de HogeVeluwe en de sport, veel in buiten- en binnenland rondgetrokken, maar al 25 jaar tot zijn grote genoegen woonachtig in het dorp Bloemendaal. Hèt moment om met hem in gesprek te gaan over cultureel erfgoed van Bloemendaal, een erfgoed dat in zijn ogen niet ophoudt bij de grenzen van deze gemeente. Op de vraag waarom Daan zich wil inzetten voor Ons Bloemendaal vertelt hij dat hij door zijn vele reizen, het wonen in Duitsland en ook zijn band met de zee een kosmopoliet geworden is maar dan wel één met een behoefte aan maatschappelijke oriëntatie: verantwoordelijk heid nemen voor de wereld om je heen en dit niet via een politieke partij "Het prachtige kustgebied van Meijendel (Den Haag- Wassenaar) tot aan Huisduinen (bij Den Helder)dat is zo uniek, daar moet je zuinig op zijn en je voor inzetten, niet kneuterig alleen binnen de gemeente maar ook lettend op de samenhang. En in dat kader samenwerken met Het Noordhollands Landschap, Natuurmonumenten, Staatsbos beheer en Provinciale Staten." Hij noemt ter illustratie de HogeVeluwe: Opgezet door een particuliere familie en later door Natuurmonumenten en ook met behulp van Defensie uitgegroeid tot Nationaal Park de HogeVeluwe. Dan blijken veranderingen mogelijk te worden, passend bij wat het gebied nodig heeft. Als voorbeeld: "De wegen door dit gebied hebben geen verlichting. Ook 's nachts niet. Zoiets kun je ver talen naar die unieke duinstrook van Meijendel tot Huisduinen, en zelfs nog verder overgaand in het Nationaal Park De Waddenzee." Als we iets dieper inhoudelijk ingaan op punten die het bestuur van Ons Bloemendaal bezighouden, zijn voorbeel den niet moeilijk te vinden. Met de formulering "Versnip perde natuur is verloren natuur", benadrukt hij dat het belangrijk is "om grote stukken natuur aaneengesloten te houden en eventueel kleine stukken te vergroten. Met zoiets als het aanleggen van een separaat fietspad langs de Mollaan wordt er weer een stuk bos opgeofferd." Voor het natuurgebied ligt nog een ander gevaar op de loer: "De geweldige druk van de snel groeiende bevolking in de Haarlemmermeer, om maar 'n voorbeeld te noemen, om per auto, en dan het liefst met de eigen auto, naar zee en strand te kunnen gaan in plaats van met een eventuele Noordzee Tangent." Verder moet meer aandacht en zorg aan het bomenbe- stand worden besteed. Zo heeft de enorme kap van bomen onlangs bij het Mendelcollege en rond het honkbalstadion, ervoor gezorgd dat "het mooie gebied Veen en Duin kaal is geworden en op de tocht staat. Het gebrek aan stilte gecombineerd met na 22.00 uur een overvloed aan licht, heeft er aan de grenzen van onze gemeente een rommeltje van gemaakt. Het is jammer dat Haarlem en Bloemendaal elkaar hierin niet tijdig gevonden hebben." Tegenover dit soort bedreigingen moet wel worden onder kend hoe constructief het is dat vele groeperingen, bijvoorbeeld sportclubs, de fietsersbond en een delegatie van een woningcomplex en vanzelfsprekend ook van Ons Bloemendaal in hoorzittingen van het gemeentebestuur hun zegje kunnen doen. Inspraak van bewoners is voor een gemeente als Bloemendaal immers cruciaal. De vele partijen voeden daarmee de wethouders met argumenten die bovendien voorzien worden van feiten en cijfers. Dat dit niet overbodig is, wees zo'n bijeenkomst laatst uit.Toen (red.: hij doelt op de raadsvergadering van 5 juli jl*) werd duidelijk dat de voortvarendheid waarmee men bestuurlijk soms zaken aanpakt, niet altijd gunstig is voor het resultaat. 14 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 14