De toekomst van het landje van De Boer Door Elbrich Fennema Wie het laantje van Buytentwist oploopt, treft net voorbij kwekerij Azalea, waar het asfalt plaats maakt voor een onverhard pad, een oude, groene schuur aan met spinnenwebben voor de raampjes en met mooie, oude aardewerken dakpannen waarvan je niet snapt dat ze er bij storm niet afwaaien. Ooit gaf het hek rechts van deze schuur toegang tot de kwekerij van de gebroeders De Boer. Het hek is sinds de laatste broer De Boer overleed, overwoekerd door klimop en de reusachtige buxussen erachter, die ooit pronkstukken moeten zijn geweest die de opgang van de kwekerij markeerden, zijn alle kanten op uitgegroeid. Woestenij Als je het laantje verder afloopt, zie je aan de rechterkant voorbij de schuur een stuk woestenij liggen dat bij de schuur hoort: het landje van De Boer. De bamboe tiert er welig op deze 2.500 vierkante meter, de spring- balsemien staat er mans hoog. Her en der herinnert nog een bloeiende boom of roos aan oude glorie. Loop je nog iets verder door dan verandert het beeld aan de rechterkant plots. Hier liggen de moestuintjes van amateur tuinbouwvereniging Buy ten twist. De één wat aangeharkter dan de ander, de één met wat meer bloemen, de ander met wat meer groenten. Heel gevarieerd en kleurrijk en zichtbaar met liefde bijgehouden. Buytentwist Aan het eind van het pad is de ingang van de volkstuinver eniging Buytentwist. Het zijn in hoofdzaak volkstuinders die dagelijks of wekelijks langs het landje van De Boer fietsen of lopen. Toen de laatste broer De Boer overleed, deed zich de vraag voor of dat stukje grond wat zou zijn voor de vereni ging om uit te breiden. De meningen liepen uiteen: ieder die vanaf het hek het overwoekerde terrein had bekeken, schudde het hoofd: "Voordat dat stuk geschikt is voor volks tuinen, ben je de komende tien jaar alle werkbeurten bezig die woestenij te schonen. Wie het landje kende van vroeger was nog veel somberder: "Niet aan beginnen, daar hebben kassen gestaan, er ligt overal glas en rotzooi. En die schuur staat op instorten." Verliefdheid Maar de enkeling die zich op een mooie dag op het Landje van De Boer had gewaagd, werd bevangen door een soort van verliefdheid. Wat geeft die rand bomen rondom Plattegrond Buytentwist een heerlijke beschutting! Wat is die Gingko Biloba een markante boom! Wat schijnt het strijklicht mooi over de rietpluimen! Stel je voor dat hier een boomgaard stond met een paar picknicktafels eronder. Wat zou die oude schuur een geweldige keuken kunnen worden. De betonnen randen van de koude bakken kunnen zonder al te veel moeite weer in gebruik worden genomen voor sla en andijvie. Wat een perfecte plek: van grond tot mond. Deze zeer verwaarloosde maar o zo mooi gelegen plek prikkelde de fantasie en de ideeën kwamen snel. IMieuw plannen Over een ding was iedereen het wel eens: het terrein leent zich niet goed voor 'volkstuinen oude stijl': de grond scho nen, egaliseren en in tien stukken van 250 vierkante meter verdelen. Voor die oude schuur zou in dat scenario ook geen plaats zijn terwijl de meesten het erover eens zijn dat die beeldbepalende schuur aan een van de laatste onver harde paadjes in Bloemen- daal als het enigszins kan, behouden moet blijven. Ook staat vast dat de belang stelling voor de herkomst van voedselproducten toeneemt, er steeds meer in teresse is voor lokale gewas sen, voor vergeten groenten en voor voedsel dat weinig 'kilometers' heeft gemaakt. We zien op de vereniging ook het zwaartepunt verschuiven van productieteelt (een tuin vol aardappels, uien, sperziebonen en sla) naar recreatieve teelt (veel bloemen) en culinaire teelt (artisjokken, lollo rosso, koriander, courgettes). Aalbessen van Millie 18 Ons Bloemendaal, 31e jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 18