Bloemendaalse Gele Kool Door Han de Kroon De Houtvaart, indertijd gelegen aan de rand van de gemeente Bloemen- daal, is de belangrijkste levensader geweest van deze 'slobberkool'. Generaties tuinders met bekende namen als Groenendijk, Opzeeland, Rolvers en Kuypers, hebben deze geweldige kool op de hier aanwezige zandgronden geteeld. De gemeente Haarlem heeft dit gebied in de jaren twintig van de vorige eeuw geannexeerd voor de bouw van het huidige Ramplaankwartier. De tuinbouwgebieden begonnen af te brokkelen zeker nadat ook nog de Randweg door dit gebied heen werd gelegd. Na de jaren vijftig is deze teelt, behalve hobbymatig, lang zaam uit Haarlem verdwenen. Bloemendaalse gele kool is een kool die in verschillende groottes groeit en minimaal één vierkante meter per kool nodig heeft. Behalve de ruimte was het ook te arbeidsin tensief voor commerciële teelt. Was dit het einde van deze heerlijke groente? Na een jaar of vijftien niet meer aanwezig te zijn geweest, kwam er toch weer wat nos talgische vraag uit de markt. Enkele enthou siaste vakbroe ders, onder wie ondergeteken de, hebben een hobbytuinder in Broek op Lange- dijk benaderd die deze kool weer jaarlijks produceert. Sinds enkele jaren is er van september tot januari weer Bloemendaalse gele kool van september tot januari, zij het in beperkte mate. Behalve aan de wat oudere consument wordt de meeste Bloemendaalse gele kool verkocht aan restaurants in de regio en aan de grotere hotels in Amsterdam. Streekgerecht Lucas Rive, chef-kok van de Bokkedoorns te Overveen, kookt graag met dit specifieke streekgerecht. Voor hem en ook voor de horecaleverancier en de groentenman zijn 'vergeten groenten' de krenten in de pap; het maakt het vak leuk en afwisselend. Uiteraard leg je jezelf en de restaurants ook een beperking op want het kan zomaar gebeuren dat het product een paar dagen niet aanwezig is maar dat weegt niet op tegen de heerlijke smaak van deze specifieke producten. Een leuk stukje over Bloemen daalse gele kool vindt u in het boekje Groentje in de Moestuin van Alma Huiskes, die deze kool een paar jaar geleden tegen kwam in Kraantje Lek. Dit etablis sement aan de rand van Overveen, ligt ook aan de rand van het Ramplaan kwartier, de plek waar tuinders in de negentiende eeuw (of eerder) deze uitzonderlijke kolen begonnen te telen. Vissersvrouwen In gedachten zie ik de vissersvrouwen uit Zandvoort over het visserspad langs Kraantje Lek met hun volle vismanden naar de Grote Markt in Haarlem lopen, om daar hun waren te verkopen. Op de terugweg moesten zij door het min gebied en langs de Stinkende Emmer, de herberg voor de vissersvrouwen uit Zandvoort. Ik kan me haast niet voorstel len dat er niet een paar Bloemen daalse gelen in de lege vismanden verdwenen. Ik zal eens in Zandvoort gaan zoeken naar een recept met vis en Bloemendaalse gele kool. In mijn zoektocht naar andere verge ten groenten kwam ik de Bloemen daalse gele kool niet alleen tegen op Texel maar ook in de Historische Groentehof te Bee- sel (Limburg). Ook op Buytentwist, aan de Bloemendaalseweg is er nog een enkeling die Bloemendaalse gele op zijn akker heeft staan. Maar mis schien is er nog hoop: de jongste 'Vergeten Groenteteler' van Nederland heeft dit jaar een groot veld Bloemendaalse gele kool neergezet op de grond welke in het begin van de vorige eeuw van Bloemendaal was, aan het Duinvlietspad, net achter Elswout. De jonge kweker. Ook als het koud is moet er gewerkt worden. (Foto Han de Kroon) De Bloemendaalse gele kool in houten kist (Foto Lou van de Linde) Joey Teeuwen, de jongste hobbyteler van Bloe mendaalse gele kool en op de oorspronkelijke plaats aan de rand van Elswout (Foto Han de Kroon) 20 Ons Bloemendaal, 3 Ie jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 20