Tiny Kaiser, een bevlogen concert pianiste Door Nico Bersee Een vermaard inwoonster van Aerdenhout was Tiny Kaiser (1905- 1998). Haar hart hoorde de klassieke muziek toe. Met name in Limburg trok ze als concertpianiste uitverkochte zalen én ze was een graag geziene gast in huize Kareol in Aerdenhout. Tiny Kaiser toonde al in haar jeugd een opmerkelijk muzikale aanleg. Haar uitzonderlijk pianotalent werd opgemerkt bij de muziekschool in Maastricht. Vervolgens het Bonnefantenmuseum in Maastricht nog het nodige van terug te vinden is. Daar hangen de portretten die Edmond Bellefroid en Henri Jonas van haar hebben geschilderd en is ook de bronzen sculptuur van Charles Vos te vinden, waar bij zij al pianospelend is weergegeven. Bekend zijn eveneens de stijlvolle portretgravures van professor Huub Levigne - onder meer te bezichtigen in het museum Het Spaanse Gouvernement in Maastricht - die veelvuldig op ex-libri en postzegels voorkwamen. De Limburgse kunstenaarsgroepering heeft middels haar activiteiten, exposities en concerten een fundament gelegd voor de culturele opbloei in Zuid-Nederland, die zich heden ten dage zelfs in Europees perspectief manifesteert. Tiny Kaiser wordt na haar optreden in villa Kareol op 31 augustjis 1974 gecomplimenteerd door Nico Bersee. studeerde zij aan het conservatorium in Luik, waar zij de Prix de Virtuosité behaalde, met gouden medailles voor piano- en kamermuziek. Aan de Hochschule für Musik in Keulen, alwaar een inter nationale muziektraditie in ere wordt gehouden, voltooide zij haar muziekstudies onder professor Dahm en Lazarro Uzielli. Tiny Kaiser beschikte over een geweldige pianistische techniek, een grote muzikale allure en een groot interpreta- tievermogen. Ze had een uitgebreide kennis van de muziek- historie en speelde moeilijke partituren uit het hoofd. Deze onafhankelijke vrouw leefde voor haar muziek maar toonde ook veel sympathie voor de medemens. Portretten Ten tijde van het interbellum, in de eerste helft van de twin tigste eeuw, sprak Tiny in Maastricht tot ieders verbeelding. Ze werd door veel kunstenaars geportretteerd waarvan in Concertoptredens Tiny Kaiser concerteerde met het Limburgs Symphonie Orkest onder meer in Maastricht, Luik en Kerkrade. Met het Residentie Orkest onder leiding van Otto Glastra van Loon trad ze op in het Kurhaus in Scheveningen en met het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Willem van Otterlo in Utrecht. Voorts gaf ze concerten in Keulen en Wenen, in de door haar zo gewaardeerde muziekhistorische entourage en onderhield ze een goed contact met Herbert von Karajan, diri gent van de Salzburger Festspiele. In Haarlem soleerde Tiny met de Haarlemse Orkestvereniging on der leiding van Marinus Adam en met het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends. Bij deze opsomming mag trouwens haar optreden in het Kennemer Lyceum niet ontbreken, waar zij een virtuoze Chopin-vertolking ten gehore bracht. Ze verzorgde concerten voor de radio, in die tijd nog een uniek en veel beluisterd medium, en gaf schoolconcerten met lezingen en benefiet pianomiddagen in ouderenhuizen in Bloemendaal en in Haarlem. Ze trad meerdere malen met haar begeleider Piet Vincent op in Huize Kareol in Aerden hout, waar ze genoot van de akoestiek en de architectuur van dit bouwwerk. Componisten Naast Chopin stond de muziek van Liszt, Beethoven, Schubert en Grieg op haar uitgebreide repertoire maar ook de muziek van componisten uit haar tijd als Hendrik Andriessen en Herman Strategier schuwde ze niet. Ze had grote bewondering voor de pianist/componist 24 Ons Bloemendaal, 31e jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 28