De Boekhorst, situatie tussen 1912 en 1919 via een zogenaamde artikel-19 procedure wel toestemming geven een villa inwendig te splitsen, zodat twee zelfstan dige, juridisch gescheiden woningen ontstonden. Hierdoor zijn veel villa's in stand gebleven. Doordat in 1979 vrij plotseling de onroerend goedprijzen drastisch daalden, werd de sloop- en bouwplannen tijdelijk opgeschort. Pas vrij laat werd door het gemeentebestuur op grond van de Monumentenwet van 1961 een aantal villa's bestempeld tot gemeentelijk monument, of beeldbepalend dan wel beeldondersteunend gebouw. driestammige beuk, die halverwege het duin stond en het terrein domineerde. Opdrachtgever was ir. J.D. Uhlenbroek, architect was ir. J.A.G van der Steur, tevens lid van de Raad van Beheer van de Binnenland- sche. Enkele jaren later werd op een aangrenzend perceel een garage-tuinmanswo ning gebouwd. Architect hiervan was J.Wolbers. In totaal besloeg het drie hoekige perceel tussen de Midden en de Hoge Duin en Daalseweg ongeveer een halve hectare. De basis van de driehoek ligt aan de zuidzijde en loopt steil omhoog. Evenwijdig aan de perceelsgrens ligt een strook grond, circa 30 meter breed, eigendom van de gemeente. Daarlangs werd omstreeks 1900 een betonnen trap met 113 treden gebouwd. Voetgangers konden voortaan vlot van de Midden Duin en Daalseweg naar het Kopje komen. Van oudsher was Bloemendaal een populaire plaats voor uitstap jes en vakantie. Vanaf Hotel Zomerzorg (thans Oud-Zomer- zorg) leidde een pad zigzaggend het duin op naar het uit zichtpunt, dat sinds begin 20ste eeuw het Kopje ging heten. Resten van dit pad zijn nog te vinden halverwege de tuin Duin en Daal naar waarde geschat Na veel geharrewar werd het conserverende bestem mingsplan van kracht. Na de magere jaren '80 kwamen de bruisende jaren '90. De bomen groeiden tot in de hemel en daarmee ook de prijzen van onroerend goed. Het werd weer aantrekkelijk en economisch interessant een Bloemen- daalse villa te verwerven en deze met behoud van authen tieke onderdelen in de oorspronkelijke stijl, maar voldoend aan moderne wooneisen, te restaureren. Zo begonnen de oude kasten aan een nieuw leven, net als in het begin van de 20ste eeuw bewoond door één gezin. De aanwijzing van Duin en Daal en het Bloemendaalse Park tot beschermd dorpsgezicht vormde het sluitstuk van alle beschermingsmaatregelen. Het ziet er goed uit voor Duin en Daal in de 21 ste eeuw. Steil bouwterrein Duin en Daal, het villapark ligt er nu ruim een eeuw. In het uiterste noorden van dit villapark werd in 1905 de villa De Boekhorst gebouwd. De naam was ontleend aan een grote De windwijzer bovenop het koepeltje (Foto Jacques Zwik) van De Boekhorst, in het stuk gemeentegrond en in de tuin van Midden Duin en Daalseweg 6. Door zandwinning in het 28 Ons Bloemendaal, 3 1e jaargang, nummer 3, herfst 2007

Ons Bloemendaal | 2007 | | pagina 32